Kışın Daha Çok Sıkıyoruz! Diş Sıkmanın Nedenleri Neler?

Günlük yaşamda sıklıkla karşılaştığımız stres vücudumuzun çeşitli tepkiler vermesine neden oluyor. Bazen stresle başa çıkmak için kişilerin diş sıktıkları ya da gece yatarken diş gıcırdattıkları ortaya çıktı. Geceleri daha fazla rastlanan diş sıkma problemleri yüz yapısında da bazı şekil bozukluklarının oluşmasına sebep oluyor. Gece başımızı yastığa koyduğumuz zaman yaşadığımız stres sebebiyle çoğumuzun diş sıkma problemi yaşadığı biliniyor. Diş sıkma sorunu yaşayan kişilerin günlük hayatlarında da depresyona eğilimli oldukları düşünülüyor.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihat Tanfer diş sıkma ve gıcırdatma sorunu üzerine bazı uyarılarda bulundu. Konu hakkında hiç bilinmeyenlere parmak bastı. Yapılan değerlendirmelerin ardından stresin tüm hastalıkların ve tüm sorunların başında gelen ciddi bir sorun olduğu ortaya çıktı. Pek çok kişi üzerinde yapılan araştırmaların ardından kişilerin depresyona meyilli olduğu dönemlerde gece yatarken dişlerini sıkma oranlarının daha fazla olduğu tespit edildi. Kişinin daha çok strese girmesi demek diş sıkma probleminin yaşanma süresini de uzatıyor.

Stres yaşayan kişilerin vücudunda ilk olarak etkilendiği yer çene kasları oluyor. Stresin etkilediği çene kasları kişiyi sinsice ilerleyerek uykuda yakalanıyor. Bunun üzerine kişi farkında olmadan gece dişlerini stresin etkisiyle sıkmaya başlıyor. Ancak bu durum kısa süre içerisinde çiğneme kaslarında büyümeye, dişlerde kırılmalara ve zedelenmelere sebep oluyor. Sabah uyandığında çenesinde ve dişlerinde ağrı ile uyanan kişiler çoğu zaman ağrının sebebini anlayamıyorlar.

Doktora Gitmek İçin Dişin Kırılması Bekleniyor

Çoğu diş sıkma hastalığı olan yetişkin insanın bu durumu istemsiz ve uykuda yaşadığı için hastalığından haberdar olmadığı belirlendi. Bunun için sabah uyandığında dayanılmaz ağrılarla uyansalar bile sorunun çok farkında olmadıkları için doktora gitmeyi tercih etmiyorlar. Diş Hastalıkları uzmanları yaptıkları değerlendirmelerde gelen hastaların genellikle dişlerinin kırıldıktan ya da çatladıktan sonra kendilerine gelmelerinden dolayı şikayetçiler. Diş kırıldıktan sonra yapılan müdahalelerin yetersiz kalması kişileri de memnun etmiyor.

Çocuklarda başlayan diş sıkma problemi uzmanlar tarafından farklı bir kriterle değerlendiriliyor. Çocuklarda yaşanan diş sıkma ve gıcırdatma sorununun büyük bir problem olmadığı söyleniyor. Bu sebeple çocuklarda yaşanan diş sıkma ya da diş gıcırdatma probleminin geçici bir durum olduğu ve korkulacak bir durum olmadığı ifade ediliyor.

Çenenizi Koruyun

Diş sıkma ve diş gıcırdatma probleminin ileri seviyede yaşanması bir süre sonra çene hastalıklarını da ortaya çıkarıyor. Uzmanlar çenede meydana gelecek bozuklukları engellemek için bir aparat veriyorlar. Gece yatarken kişilerin diş ve çene yapısına özel bir kalıpla hazırlanan bu aparatı takmaları isteniyor. Kişiler dişlerini sıksalar dahi birbirine temas etmeyen dişlerin kırılması ve çene kaslarının büyümesi engelleniyor. Ancak uzun süreli diş sıkma problemi yaşayan kişilerin sorunun kaynağına inmeleri ve problemi kökten çözmeleri gerekiyor. Bu sayede sabahları büyük ağrılarla uyanmayı engelleyebilir diş sağlığınızı koruyabilirsiniz