Neden Girişimciliğe Erken Yaşta Başlamalısınız?

Kendi işinizi kurmayı planlıyorsanız, işe erken yaşta başlamalısınız! Gelişen teknoloji artık her yaştan insanın girişimci olmasını sağlamaktadır. Üstelik girişimci olmanız için artık birikmiş bir sermayeye de sahip olmanıza gerek yok! Çünkü gelişen teknoloji, pek çok kişiye sermayesi bir şekilde girişimci olmasını sağlamaktadır. Peki, kendi işinizi kurmak, iş planını oluşturmak ve girişimci olmak için neden erken yaşta işe başlamalısınız?

Yıllarca deneyim elde etmek, her zaman için iyi ve başarılı biri olduğunuzu göstermez. İş hayatında deneyime sahip olmak iyidir fakat çok fazla deneyim elde etmek, başarılı biri olduğunuzu gösteren bir nitelik değildir. Eğer başarılı ve profesyonel biri olmak istiyorsanız, genç yaşlarınızda kariyer planınızı yapmanız ve bu kariyer doğrultusunda ilerlemeniz gerekir. Hastalıkları bile en erken seviyede teşhis etmek, hastalıkla mücadele etmenizi kolaylaştırır. Bu mantıkla bakacak olursanız sektöre ne kadar erken yaşta girerseniz, sektörü kontrol etmeniz o kadar kolay olacaktır!

Erken yaşta girişimci olmanız, başarı yolunda ilerlerken hata yapsanız bile çok çabuk bir şekilde toparlamanızı sağlar. Şu şekilde düşünün: Henüz 20 yaşında bir bireysiniz. İş hayatına atıldınız ve yapmamanız gereken bir hata içerisine düştünüz ya da iflas ettiniz. 40 yaşında iki çocuk babası olan bir adamın iflas ettiğinde toparlaması mı daha kolay olur yoksa 20 yaşında genç bir adamın mı? İşte tam da bu noktada erken yaşta girişimci olmalısınız. Bu sayede hata yapsanız bile maddi ve manevi kayıplarınızı toparlamanız daha kolay olacaktır.

İnsan gençlik zamanlarında kaybettiği şeylerin telafisini çok çabuk bir şekilde yapabilir. Bu üzerindeki sorumluluğun az olmasından kaynaklanır. Henüz kurduğunuz bir ailenin olmaması, herhangi birine karşı sorumluluk duymamanız, seyahat engelinizin olmaması, dinç ve dinamik olmanız sorumluluklarınızı daha kolay bir şekilde yerine getirmenizi sağlar. Bu durum daha kolay risk almanıza da teşvik olur. Paranızı ve finansman kaynaklarınızı kolay bir şekilde yatırım yapmak istediğiniz işe yönlendirebilirsiniz. Bu durum ilerleyen zamanlarda daha zordur. Çünkü yaşın ilerlemesi, risk faktörünün ve sorumlulukların artmasına sebep olur.

Gençlik yıllarında kuracağınız iş, uzun ya da orta vadeli işiniz olabilir. İlerleyen zamanlarda sektör değişikliği yapmanız daha kolay olabilir. Bu da kariyer planınızda değişimler yapabilmenize katkıda bulunur. Genç yaşta girişimci olmak dünyayı ciddi anlamda tanımanızı da sağlar. Küçük yaşta bir ustanın yanına girerek çalışmaya başlayan bir genci düşünün. Bu genç, aynı sektörde yer alan pek çok kişiden daha fazla deneyime sahip olduğu için, kariyer basamaklarını daha hızlı çıkacak, adından daha çabuk söz ettirecektir. Henüz network oluşturmakla uğraşan birine göre çoktan yol kat etmiş biri olacaktır. Eski bir Çin atasözü, “Bir ağaç dikmek için en iyi zaman 20 yıl öncesiydi. İkinci en iyi zaman ise şimdi.” demektedir.