Twitter’dan Flaş Karar! Dolandırıcılar Şimdi Yandı!

Twitter, başta Türkiye olmak üzere binlerce şikayet alan taklit hesaplar üzerinden atılan sahte tivitler ve paylaşımlar adına oldukça kritik bir uygulama başlattı. Dünyanın en çok kullanıcı sayısına sahip platformlardan biri olan Twitter, bu gibi sahte ve kopya paylaşımları engelleyebilmek adına “Original Tweeter” etiketi uygulamasında başlıyor.

Twitter, Kullanıcılarını Sevindirecek Bir Haber İle Karşımızda!

Günümüzün en çok kullanılan sosyal medya platformlarından Twitter, daha çok uzun konuşmalarda, konuşmanın ilk olarak kim tarafından başlatıldığını gösterecek bir uygulama üzerinde çalışıyor.

“Original Tweeter” Etiketi Dolandırıcıların İpini Çekecek!

Sohbeti ilk olarak başlatan kişinin tespit edilmesine yardımcı olacak “Original Tweeter” etiketi üzerinde çalışmalar yürüten Twitter, bu etiket sayesinde onaylı bir hesaba sahip olan kullanıcıların, tanınmış ve ünlü kişilerin ya da kurumların taklit edilmesinin önüne geçmiş olacak.

Yapılan uzunca sohbetlerde ilk adımın kim tarafından atıldığının ayrıştırılması açısından büyük fayda sağlayacak olan bu etiket uygulaması, şimdilerde test süreci nedeniyle bazı kullanıcıların önüne çıkmaya başladı bile.

Artık O Hesapların Logo ve İsimleri Kolay Kolay Kullanılamayacak!

Ağırlıklı olarak onaylı bir hesaba sahip olan tanınmış ve ünlü kişilerin ya da kurumların hesaplarının kötüye kullanılmasının engellenmesine yardımcı olmak üzere hayata geçirilen bu yeni Original Tweeter etiketi uygulamasının, yüksek etkileşimli tivit dizilerinde kopya ve sahte paylaşımların sayısını bir hayli düşüreceği öngörülüyor. Twitter tarafından atılan bu kritik adım sayesinde kullanıcılar, yanıt vermiş oldukları herhangi bir tivitin kim tarafından atılmış olduğunu kolaylıkla öğrenebilecek.

İOS ve Android işletim sistemlerindeki bu platformun kullanıcılarına aşama aşama sunulan bu yeni etiket ile alakalı olarak TechCrunch’a bazı açıklamalarda bulunan Twitter Ürün Yönetim Direktörü Sara Haider, bu yeni uygulama ile şirket tarafından amaçlananın, kamuya açık olarak gerçekleştirilen etkileşimlere hizmet etmek olduğunu söyledi. Bu doğrultuda yürütülen faaliyetlerin önemli bir parçası olarak “Original Tweeter” ile alakalı cevapları göz önünde bulundurarak tartışmalara daha çok bağlam ilave etmek adına araştırma yapıldığını da belirtti.

Böylelikle “Sponsorlu Dolandırıcılık” Faaliyetleri de Yavaş Yavaş Son Bulacak…

Öte yandan konu ile alakalı olarak basından elde edilen bilgilere göre, yalnızca Türkiye açısından bakıldığında sosyal medya platformunun bu yeni özelliği sayesinde özellikle banka gibi kurumların logolarını kullanarak “Sponsorlu Dolandırıcılık” faaliyetleri de en aza indirgenmiş olacak.

Bilindiği üzere Türkiye’de faaliyet gösteren kamu ve özel bankalar, Merkez Bankası ya da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu gibi çeşitli kurumların yanında ayrıca Netflix gibi uygulamaların isim ve logolarını kullanarak oluşturulan sahte hesaplar üzerinden kopya ce sahte paylaşımlar yapılarak dolandırıcılık faaliyetleri yürütülüyor. Bu hesaplar üzerinden kullanıcıların kişisel bilgilerine erişim sağlanarak kimlik avı hırsızlığı yapanların sayısı gün geçtikçe artış gösterirken, konu ile alakalı olarkak bir taraftan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından da önemli uyarılarda bulunulmaya devam ediliyor.