Seyahat Sigortası Nedir? Gerekli midir?

Seyahat sigortası en geniş tanımıyla tüm seyahatlerinizde karşılaşabileceğiniz kaza, hastalık, valiz ya da hırsızlık gibi riskleri güvence altına almaktır. Bu sigorta özellikle Avrupa ülkelerine giderken konsolosluklara yapılacak başvurularda büyük bir önem arz etmektedir. Schengen vizesi almak isteyen kişiler mutlaka seyahat sigortası yaptırmalıdır.

Seyahat sigortası alırken, poliçenin başlangıç ve bitiş tarihleri, seyahat edecek kişi sayısı ve ziyaret edilecek ülkelere ait vize şartlarına uygunluk dikkat edilmesi gereken noktalardır. Bu noktaların poliçe üzerinde açıkça belirtilmesi gereklidir.

Seyahat Sigortasının Süresi

Tüm yurtiçi ve yurtdışı seyahatleriniz için kullanabileceğiniz bir sigorta olan seyahat sigortasının süresini belirlemek tamamen sizlere bağlıdır. Tatilde olacağınız süreye göre sigortanızın süresi değişebilmektedir. Seyahatte ihtiyacınız olan sigortanın süresini belirlemek için dilediğiniz zaman dilimine uygun sigorta alabilmeniz mümkündür.

Seyahat Sigortasının Ücreti

Sigortanın süresi en az bir hafta, en fazla 1 yıl olarak düzenlenebilmektedir. Yapılacak olan ücretlendirme süre ve seyahate göre değişmektedir. Bu nedenle seyahat sigortaları için belirli bir ücret söylenememektedir. Sigorta acenteleri tarafından maddi durumunuza uygun bir ödeme planı oluşturulmaktadır. Ödeme planında aylık en az 4,5 Euro bedelinde seyahat sigortanızın ödenmesi istenmektedir.

Schengen vizesi almak isteyenlerin seyahat sigortalarının en az 30.000 Euro bedelinde olması gereklidir. Kaza, hastalık ve diğer zararlara karşı sigortanızın yaşanabilecek masraflara karşılık olarak 30.000 Euro değerinde olması gereklidir. Schengen vizesi başvurusunda bulunacaksanız, başvurunuzun reddedilmesi için poliçenizdeki bu ayrıntıya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde konsolosluk tarafından seyahat sigortanızın uyumsuzluğu sebebiyle başvurunuz reddedilecektir.

Tatilde Rahat Edersiniz

Çıkacağınız tatil ne olursa olsun bu sigortayla rahat edersiniz. Çünkü bu sigorta uğrayacağınız tüm maddi ve manevi kayıplara karşılık bir teminattır. Kendinizi tatil boyunca güvende hissetmenizi sağlayacaktır. Tatil sırasındayken beklenmedik bir kaza, hastalanma ya da yaralanma geçirirseniz bu sigorta sayesinde hem masraflarınızın karşılanmasını sağlar hem de adli bir olay karşısında avantajlı duruma düşmenizi sağlamaktadır.

Neden Seyahat Sigortası Yaptırılmalı?

Öncelikle seyahat sigortasını yurtdışı seyahatleriniz için mutlaka yaptırmanız gerekiyor. Bunun sebebi vize şartlarında bu sigortanın ön planda tutulmasıdır. İster yurtiçi, ister yurtdışı olsun seyahatlerinizin tamamında belli başlı riskler bulunmaktadır ve yurtdışına çıkacak olan kişilerden bu riskleri üstlenmesi beklenir.

Yapılacak olan seyahatlerde güvenli ve huzurlu hissedebilmek için bu sigortanın yapılması önem arz eder. Ekonomik açıdan avantaj yaratan bu sigorta, başınıza gelebilecek tüm maddi ve manevi kayıpların karşılanmasını sağlayacağı için yaşanabilecek olaylara karşı ekonomik yönden avantajlı olmanızı sağlayacaktır.

Seyahat Sigortası Neleri Kapsar?

 • Kaza sonucu vefat, yaralanma veya sakatlık
 • Yurt dışındaki tatil süresince hastalık veya yaralanma durumunda tıbbi tedavi giderleri
 • Tatil sırasında hastalanma veya yaralanma halinde uygun bir tıbbi merkeze nakil giderleri
 • Acil ilaç getirilmesi veya gönderilmesi giderleri
 • Yurtdışı tatili sırasında hastalık veya yaralanma nedeniyle konaklama süresinin uzatılmasına bağlı giderler
 • Konaklama süresinin uzadığı durumlarda aile üyelerinden birinin hastanenin bulunduğu yere seyahat giderleri
 • Seyahatteyken sigortalının evinde meydana gelebilecek bir hasar sebebiyle eve geri dönüş masrafları
 • Seyahat süresince yakın bir aile üyesinin vefatı nedeniyle acil geri dönüş masrafları
 • Yolculuk süresinde vefat halinde cenazenin yurda nakli ve eşlik edenlerin geri dönüş organizasyonu ve giderleri
 • Teminat konusu tüm haller ile ilgili acil mesajların gönderilmesi giderleri
 • Seyahat esnasında kayıp bagajın bulunması halinde sigortalının evine veya seyahat için tasarlanan varış yerine gönderilmesi giderleri
 • Tarifeli uçuşlarda gecikmeli bagajın tazmini
Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.