TEDx Yöneticisi Tricia Brouk’tan Etkili Konuşma Sanatına Dair Öneriler

“Konuşma insanın aklını diliyle kullanma sanatıdır, konuşma aklın fihristidir. L. Annaeus Seneca”

İş yaşamındaki herkes, daha iyi bir konuşmacı olabilmek adına çeşitli kişisel gelişimlere katılır ve içten bir konuşma yapabilmek adına kendisini geliştirmeye özen gösterir. Bu konuda özellikle TEDx konuşmacılarını dinlemek, iyi bir pratiktir.

TEDx yöneticisi lan Tricia Brouk, etkili konuşma sanatına dair çeşitli önerilerde bulunmaktadır. İnsanların daha iyi bir konuşmacı olmalarını sağlayacak bu öneriler, gerek iş toplantılarında gerek network ağınızı güçlendirmede oldukça işinize yarayacak!

İzleyicilerin Zamanı Kısıtlı

İlk adım daima izleyicilerin dikkatini çekmektir. Kısıtlı bir zaman içerisinde olduğunuzu da unutmamak gerekir. Önceliğiniz daima göz teması kurmak olmalıdır. Göz teması kurmak, kendinize güvendiğinizin de bir işaretidir. Sizi dinleyen kişilerin zamanının kısıtlı olduğunu unutmamak gerekir. Uzun uzun cümleler kurmak ya da uzun bir hikayeden bahsetmek, üzerinizdeki ilginin kaybolmasına neden olacaktır. Sizin amacınız o ilgiyi ve dikkati kazanmak!

Bu ilgiyi kazanmak için konuşmalarınıza izleyicilerin katılmasına izin vermelisiniz. Ne kadar güvenilir bir yapı sergilediğiniz önemlidir. Sizin için tutkulu olan bir fikri yansıtmak istiyorsanız, fikrin güvenilir olduğuna da emin olmalısınız. Hiç kimse güvenilir olmayan bir fikri duymaktan hoşlanmaz.

Karşınızdaki izleyiciyi önemsemek yeterli değildir. Otoritenizi sağlamak istiyorsanız, konuştuğunuz konu hakkında tam anlamıyla bilgi sahibi olmanız gerekir. Çeşitli araştırmalar yapmalı ve konuya dair bilgilerinizin, tutkunuzun güvenilirliğini test etmelisiniz. Bu konuşmaya deneyimlerinizi de eklediğiniz takdirde, harika bir hikayeci olursunuz.

Bu Konu Neden Önemli?

Brouk, etkili bir konuşma gerçekleştirmek isteyenlere şu öneride bulunuyor:

“Bir konu seçilmeden önce düşünülmesi ve cevaplanması gereken iki soru vardır: bu konu neden benim için önemli ve neden dünya için önemli?”

Anlatacağınız konunun yalnızca sizin için önemli olması, dinleyiciler ile bir bağ kurmanızı ne yazık ki sağlamaz. Dünyayı ilgilendiren ve dünya için de önemli olan bir konuya sahip olmanız gerekir. Bu konuda TEDx yöneticisi Brouk şu örneği vermektedir:

“Örneğin, TEDx Lincoln Meydanı’ndaki konuşmacılardan birinin annesi ve erkek kardeşi bir Noel arifesinde öldürüldü ve konuşması affetmeyle ilgiliydi. Bu onun için önemliydi. Birçoğumuz, bir aile ferdimizin öldürülmesi olayını yaşamamışızdır ama birini affetmek hepimizin dikkatini çeken bir konu. Konuşması, benzersiz deneyimi ve hepimizin paylaştığı daha geniş bir deneyim arasındaki noktaları birbirine bağladı: Hepimiz hayatlarımızı affedicilik yoluyla nasıl değiştirebiliriz?”

Sahip Olacağınız Deneyimlerin Provasını Yapın

Etkili bir konuşma yapmak isteyenlerin yapabileceği en kötü pratik, ayna karşısında kendi kendine prova yapmasıdır. Bu yalnızca kendi hayalinizdeki konuşmayı gerçekleştirmekten ibaret olacaktır. Fakat hayalleriniz ile gerçekler, konuşma günü geldiğinde bir çatışmaya uğrayacaktır. Ayna karşısında tek, konuşma yaparken yüzlerce kişinin önünde olmak zorunda olabilirsiniz. Avuçlarınız terleyecek, heyecanınız dorukta olacak ve kendinizi çok farklı hissedeceksiniz. İşte o zaman hiçbir şeyin ayna karşısında prova yapmakla aynı olmadığını fark edeceksiniz.

Bu sırada pek çok kişi ne söylediğini, neyi söylemek istediğini unutacaktır. Dolayısıyla gerçek bir prova için çevrenizdeki insanları karşınıza almalı ve gerçek bir etkinlik esnasında konuşma yapar gibi hazırlıklarınızı gerçekleştirmelisiniz. Brouk bu konuda,

“Kendinizi hafif strese maruz bırakarak başlayın. Konuşmanızı ailenize yapın. Sonra stresi biraz arttırın, bazı arkadaşlarınıza yapın ve sonrasında meslektaşlarınıza konuşmanızı yapın. Çok sık ve çok fazla insanla prova yapamazsınız. Ne kadar fazla prova yaparsanız, yanlış giden şeyler o kadar artar. Yanlış giden şeylerle başa çıkmaya hazır olduğunuzda konuşmanıza hazır sayılırsınız.”

önerisinde bulunmaktadır.