Türkiye’de Tatil Yapmak İsteyenlere: Henüz Keşfedilmemiş Tatil Beldeleri

Her yıl farklı bir tatil planı hazırlamak isteyenlere özel, Türkiye’nin keşfedilmeyi bekleyen tatil beldelerinin listesini hazırladık. Henüz daha keşfedilmemiş olmaları sebebiyle çok az kişi tarafından bulunan bu yerlerde, doğanın güzelliğini hissedebilirsiniz. Özellikle Mayıs ile Eylül ayları arasında bu tatil beldelerine giderek huzurlu bir tatil ödülünü kendinize verebilirsiniz. Doğayla birebir bütünleşen bu yerlerde kamp yapmanız daha iyi olacaktır. İyi bir tatil her zaman için otelde kalmak değildir, aklınızda olsun!

1.     İzmir, Özdere

İzmir’in merkezine 80 kilometre uzaklıkta olan bu tatil beldesi, Seferihisar ile Kuşadası’nın tam ortasında yer almaktadır. Doğanın bütün güzelliklerini içerisinde barındırmasıyla beraber sakinliği ile dikkat çekmektedir. Özdere genellikle turistler tarafından en çok tercih edilen tatil beldelerinden birisidir. Çukuraltı tarafında birçok otel ve pansiyon bulunmaktadır.

Otel ve pansiyon gibi yerlerde kalmak istemeyenler için birçok kamp yeri de bulunmaktadır. En çok tercih edilen kamp yeri Kalemlik Milli Parkı’dır.

2.      İzmir, Gümüldür

Özdere’ye 15 dakikalık bir mesafede olan bu yerde yine turistler tarafından tercih edilmektedir. Alman, İsveç ve Polonyalı birçok turistle burada karşılaşma fırsatını bulabilirsiniz. Yaz tatilimi huzurlu bir yerde kafamı dinleyerek geçirmek istiyorum diyenlere burası birebirdir. Henüz keşfedilmeyen Gümüldür tatil beldesinde gündüzleri aşırı sıcak geceleri ise serindir. Birçok kişi burada ev kiralayarak tatilini geçirmektedir. Eğer yazlık ev kiralamayı düşünmüyorsanız, dağ havasını size sunan pansiyon ve otelleri de tercih edebilirsiniz.

3.      Edirne, Erikli

İstanbul’a oldukça yakın bir tatil beldesi olan Erikli, henüz insanlar tarafından keşfedilmemiş doğa harikası bir tatil beldesidir. Buraya gittiğinizde karşılaşacağınız ilk güzellik akvaryum kadar berrak bir denizdir.

Henüz daha kimse tarafından bilinmiyorken mutlaka gidip görmeniz gereken bu tatil beldesinde yaz boyunca konser etkinlikleri, kiraz festivalleri düzenlenmektedir.

4.      Muğla, Akyaka

Bodrum’un kalabalıklığı ne ise Akyaka’nın sakinliği odur diyebiliriz. Akyaka’da tatil yaparken huzurun ne demek olduğunu anlayabilirsiniz. Doğayla bütünleşen bu tatil beldesinde birçok balıkçı bulunmaktadır. Eskiden Balıkçı Köyü olarak adlandırılan bu belde zaman içerisinde bilinir hale gelmesiyle tatil beldesine dönüşmüştür.

5.      Çanakkale, Babakale

Babakale, Çanakkale’nin köylerinden birisidir. Tarihi yapısı bozulmamış olan bu köyde, Çanakkale Savaşı’na dair yaşananları birebir görebilir ve hissedebilirsiniz. Babakale Köyü’nde birçok balıkçı bulunmaktadır. Oldukça lezzetli olan deniz mahsullerini deneyebilir, Çanakkale Denizi’nde denize girebilirsiniz. Özellikle Haziran ve Temmuz ayında gitmenizi tavsiye ediyoruz çünkü bu tarihler dışında denizde fazlasıyla deniz anası ve yosun bulunabiliyor.

6.      Bursa, Oylat

Bursa’nın tatil beldelerinden biri olan Oylat içerisinde yok yok diyebileceğiniz yerlerden birisidir. İçinde hem kaplıca hem şelale hem mağara bulunan bu yerde doğa gezilerine çıkabilirsiniz. Oylat Mağarası karşısında büyülenebilirsiniz. Ayrıca şelalenin orada yüzebilir ve doğayla bütünleşen bu yerde kamp yaparak harika bir tatil fırsatını yakalayabilirsiniz. Bizim önerimiz Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında bu beldeye gitmeniz. Henüz keşfedilmemiş bu yer bozulmadan gitmenizi tavsiye ediyoruz!

Sosyal İnsan hakkında
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.