Türkiye’de Ucuz Tatil Yapabilmenin Püf Noktaları

Kendinize uygun bir tatil programı çıkartmak istiyorsanız ekonomik ve ucuz yollu bir tatil yapabilmek hakkındaki püf noktaları bilmeniz gerekiyor. Her geçen gün artan fiyatlar karşısında Türkiye’de nasıl ucuz tatil yapılabilir ya da fazla bütçe kullanmadan tatil yapılabilir mi sorularına yanıt arıyorsanız, çok basit birkaç ayrıntıyla hayallerinizdeki tatili yapabilirsiniz.

Tatil Planı Yapın

Tatil planınızı ne kadar önceden yaparsanız tatiliniz o kadar ucuz olur. Tatil planınızı “Nerede kalmak istiyorum?”, “Nerede tatil yapmak istiyorum?” ve “Nereleri görmek istiyorum?” sorularına cevap vererek oluşturun. İzmir’de tatil yapmak, otelde kalmak ve İzmir’in tatil beldelerini görmek istiyorum diyorsanız, planınız İzmir ve tatil beldeleri bölgesinde olacaktır.

Online Tatil Hizmetlerini Kullanın

Günümüzde birçok gezgin tarafından kullanılan tatil hizmetleri bulunuyor. Bunlar Trip Advisor, Skyscaner, Trivago gibi uygulamalar olarak yer alıyor. Tatil yapmak istediğiniz tarihler belli ise bu uygulamaları kullanarak sizlerin bütçesine göre sunulan fırsatları değerlendirebilirsiniz. Özellikle Skyscaner bu konuda en başarılı uygulamalardan birisidir. Tüm seyahat detaylarınızı bu uygulama ile planlayabilmeniz mümkün. Şehir içerisindeki etkinlikler ve ulaşım fiyatlarını bile bu uygulamayla inceleyebilirsiniz.

Kültür Turlarınızı Önceden Ayarlayın

Gitmişken bir de kültür turlarına katılayım diyorsanız bu planınızı da önceden ayarlamanız gerekiyor. Genellikle kültür turları düzenleyen organizasyonlar, organizasyonun gerçekleşeceği tarihe bir ya da iki gün kala fiyatları yükseltmektedir. Bu nedenle organizasyona katılmadan en az 1 hafta öncesinden rezervasyonunuzu yaptırın.

Toplu Taşıma Araçlarını Kullanın

Malum ülkemizdeki benzin fiyatlarından sonra ucuz yollu tatil imkanı yaratmak isteyenlerin kendi araçlarıyla tatile çıkmaları daha da zorlaştı. Seyahatlerinizi planlarken toplu taşıma araçlarını kullanmaya kendinizi alıştırmalısınız. Otobüs ya da tren yolculuklarını tercih ederseniz tatilinizi ¼ oranında daha ucuza getirebilirsiniz. 600 kilometrelik bir yol için 400 lira benzin harcamak yerine otobüsle seyahat ederek maksimum 100 liralık bir ücret ödeyebilir ve kalan 300 lirayı tatilinize harcayabilirsiniz.

Yazlığı Bulunan Arkadaşlar Edinmek

Evet, bu biraz komik gelebilir fakat yazlık yerlerde ikamet eden arkadaşlarınızın olması daima iyidir. Bir iki günlüğüne bile olsa bu kişilerin yanına giderek ikamet edebilirsiniz. Böylelikle otel ya da pansiyon ücretinden kurtulabilirsiniz. Bu sayede tatilinizin 2/3 oranında daha ucuza gelmesini sağlayabilirsiniz. Günümüzde en düşük gecelik pansiyon fiyatının 80 liradan başladığını ve bu fiyatların 1.000 lira gibi fiyatlara çıktığını düşünürsek, yazlık arkadaşı edinmek sizlere de mantıklı gelecektir.

Uçakla Seyahat Edecekseniz

Uçakla seyahat edeceksiniz biletinizi en az 1 ay evvel almaya özen gösterin. Ayrıca şirketlerin sitelerine girerken tarayıcınızın gizli mod özelliğinde olmasına dikkat edin. Çünkü bu tip bilet şirketleri bakmış olduğunuz bileti fark ederek fiyat arttırabilmektedir. Uçak bileti almak istiyorsanız mutlaka Salı ve Perşembe günlerini tercih edin. Bu günlerde biletleriniz daha ucuza gelecektir. Önceden rezervasyon yaptırarak ya da bilet satın alarak biletinizin 100 liraya kadar daha ucuza gelmesini sağlayabilirsiniz.