Fotoğraf Sayesinde 82 Ülke Gezen Adam: Emre Akıl

28 yaşındaki Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Yüksek Lisans öğrencisi Gökhan Emre Akıl fotoğraf tutkusu sayesinde 82 ülke gezdi. Geçen 11 yıl boyunca ara vermeden seyahat eden ve artık bir gezgin olan Akıl, maceralarını sosyal medya hesabı olan Instagram üzerinden paylaşmaya ve gezmeye devam ediyor.

Ankara’da ikamet eden Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Yüksek Lisans Öğrencisi Gökhan Emre Akıl, dünya turunu gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleri ve fotoğraf tutkusu sayesinde yapıyor.

Dijital gezgin olarak da adlandırılan Akıl, elde etmiş olduğu gelirler sayesinde ülkeleri geziyor ve sosyal medya hesaplarından paylaşımlarda bulunuyor.

Öğrencilik Yıllarında Başladı

Fotoğraf tutkusu sayesinde 11 yıldır seyahat edebildiğini söyleyen Akıl, öğrencilik yıllarında seyahat etmeye başladığını dile getirdi. Henüz daha üniversite öğrencisiyken gezmiş olduğu ülkelerde çektiği fotoğrafları paylaşan Akıl bu sayede Afrika’da su kuyusu bile açtırdığını ifade etti.

Elde etmiş olduğu gelirler ile ülkelerin kalkınmasına yardımcı olan Akıl, bir diğer sosyal sorumluluk projesi kapsamında otizmliler sergisi de açmış olduğunu söyledi. Toplumdaki farkındalığı arttırmak adına sosyal sorumluluk projelerinde yer aldığını söyleyen dijital gezgin, dünyanın her yerini görmek istediğini de ifade etti.

National Geoprahic Belgeselleri Etkiledi

Fotoğraf tutkusuna National Geoprahic’te yayınlanan belgeseller ile merak saldığını söyleyen Gökhan Emre Akıl, “17 yaşımdan beri geziyorum. Fotoğraf merakım çocuk yaşlarda National Geographic belgeselleri izleyerek başladı. Oradaki insanların yaşamları, kültürleri beni hep o ülkelere çağırdı” açıklamasında bulundu.

82 ülke gezmiş olduğunu, Afrika’da su kuyusu açtırdığını, orada yaşayan insanların nasıl baktığını, Hindistan hayatının ayrıntılarını ve Sri Lanka, Avrupa ve kalan tüm kıtalardaki yaşamların kendisini nasıl etkilediğini belirtti. Akıl sözlerine şu şekilde devam etti:

“Başka yerler de varmış. Başka kültürler de varmış. Bu şekilde çok etkilendim. Bugüne kadar toplamda 10 kere Afrika’ya gittim ve bütün kıtayı gördüm. Fotoğraf sergilerinden elde ettiğimiz gelirlerle suyu kuyusu açtık. Daha sonra otizm yararına fotoğraf sergisi açtık. 25 bin lira gibi bir gelir elde ettik. Türkiye’deki otizmli çocuklara bağışladık. Fotoğrafçılığım sayesinde de bu tür çalışmalar yapıp faydalı bir insan olmak istiyorum”

Kadın İçin Su Kuyusu Açtırdı

Bir seyahati sırasında fotoğraf çekerken bir kadınla karşılaştığını ve bu kadının her gün 3 saat yürüyerek su taşıdığını öğrendiğini belirten Akıl, sergilerinden elde etmiş olduğu gelir sayesinde kadının yaşamış olduğu yere su kuyusu açtırdı. Açılan su kuyusu Etiyopya’da bulunuyor.

Burada açtırdığı su kuyusu sayesinde o bölgede yaşayan herkesin bu kaynaktan faydalanabildiğini belirten Akıl, gençlerin bu hikayelerden ilham alabileceğini vurguladı. İnsanın gezerek ve öğrenerek kendisini geliştirebildiğini de söyleyen gezgin, Instagram hesabı üzerinden paylaşım yapmaya ve gitmiş olduğu ülkeleri tanıtmaya devam ediyor. Gezginin sıradaki rotası ise Sri Lanka olarak yer alıyor.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.