Türkiye’deki Cittaslow Tatil Yerleri

1999 yılının İtalya’sında kurulan Uluslararası Belediyeler Birliği’ne Cittaslow denmektedir. Kelime anlamı olarak “Sakin Şehir” anlamına gelen Cittaslow; şehirden uzak, trafikten uzak, sakin, uygun fiyatlı şehir demektir. Türkiye’de de Cittaslow’a dahil olan tatil yerleri bulunmaktadır. Bu yerlerin birliğe üye olabilmesi için 70 maddeden oluşan şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu maddelerden temel olarak alınanları:

  • 000’den az bir nüfus olması
  • Tarihi yapıların korunması
  • Trafiğin az ya da hiç olmaması
  • Tarım ürünlerinin kullanılması
  • Yenilenebilir enerji kaynaklarının bulunması
  • Yerel yemeklerin olduğu restoranların bulunması
  • Eski yapıların bulunması ve restore edilmesi
  • Ses kirliliğinin olmaması, varsa engellenmesi
  • Tüm gıda ürünlerinin organik olması
  • El sanatlarının geliştirilmesi, korunması

1.     Muğla, Akyaka

Muğla’nın henüz el değmemiş yerlerinden biri olan Akyaka, adeta cennetin bir köşesi gibidir. Doğayla birebir uyum içerisinde olan bu yerde huzurlu bir tatil yapabilirsiniz. Burada Ege mutfağına ait lezzetler sunulmaktadır. Yapabileceğiniz aktiveteler içerisinde bisiklet ve yürüyüş turları, uçurtma sörfü, rüzgar sörfü, deniz kanosu, bisiklet, kaya tırmanışı, rafting, yamaç paraşütü, yelken, kanyon gezileri ve binicilik bulunmaktadır. Bodrum, Datça ve Akyaka içerisinde bisiklet ve yürüyüş turlarına katılabilirsiniz.

2.      Çanakkale, Gökçeada

Gökçeada, Çanakkale’de bulunan ve büyüsü bozulmamış olan nadir adalardan birisidir. Bu adada tarihi yapının bozulmamasıyla birlikte eski Rum evlerini görebilirsiniz. Doğal yaşam alanı ve organik gıda ürünleriyle bilinen Gökçeada’da sabah kahvaltısı yaparken 70 çeşit reçelle karşılaşabilirsiniz.

Burada gezebileceğiniz yerler: Tuz Gölü, Yıldızkoy, Aydıncık Koyu, Güzelcekoy, Kapıkaya, Laz Koyu, Mavi Koy, Yuvalı Koyu, Yeni Bademli Höyüğü, Peynir Kayalıkları, Marmaros Şelalesi olarak yer alır.

3.      Bolu, Göynük

Düğün Çorbası, Keşli-Cevizli Erişte, Sütlü Kabaklı Yufka, İstridye Mantarı, Tas Kebabı, Dik Börek, Uğut lezzetleriyle ünlü olan Bolu Göynük, 700 yıllık tarihin korunduğu sayılı tatil yerlerinden birisidir. Gezebileceğiniz ve görebileceğiniz tarihi yapıların içerisinde eski hamamlar, türbeler, işyerleri ve konutlar bulunmaktadır.  Temiz havasını ciğerlerinize doya doya çekmek isteyeceğiniz bu yerde doğa yürüyüşlerine katılabilirsiniz.

4.      Şanlıurfa, Halfeti

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Halfeti’de tarihi yapılar ilk günkü güzelliğini korumaktadır. Burada mutlaka gitmeniz gereken yerler: Rumkale, Barşavma Manastırı, Gürkuyu Kilisesi, Kanterma Hanı, Aziz Nerses Kilisesi olarak yer almaktadır. Eski Türk evleri bulunan bu yerde tüm sokaklar taştandır. Yemek molası vermek isteyenler için baraj suyu altında kalan restoranlar önerilmektedir. Halfeti’nin yöresel yemekleri içerisinde Şabut Balığı Kebabı, Erik Tavası ve Kebat Reçeli bulunmaktadır.

5.      Artvin, Şavşat

El değmemiş bir tatil yeri arıyorsanız Karadeniz’in cenneti olarak bilinen Artvin’i tercih edebilirsiniz. Şavşat ilçesinde tarihi güzellikleri barındıran Artvin’de gezebileceğiniz yerler: Şavşat Kalesi, Cevizli Manastırı, Karagöl, Veliköy Eski Ahşap Cami, Meydancık Taş Kemer Köprüsü, Otluca Köyü Deposu, Tamara Odaları ve Suatan Şelalesi, Satlel Kilisesi, Tepeköy Yaşam Kültürü Müzesi, Sahara Yaylası, Arsiyan Yaylası ve Gölleri, Kocabey Kışlası, Maden Köyü olarak bulunuyor.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.