Uykunuz Ne Kadar Sağlıklı? Sağlıklı Uyku İçin Öneriler!

‘Uykunun da sağlıklısı olur mu?’ demeyin. Sağlıklı olmayan düzensiz uykular vücutta çeşitli hastalıkları tetikliyor. Çok basit bir durum gibi görünmesine rağmen bu sorun ciddi kalp hastalıklarının ortaya çıkmasına neden oluyor. Kalp ritminde düzensizlik, kalp damarlarında daralma ve daha pek çok sorunu beraberinde getiren kalitesiz uyku sorunu için uzmanlar bazı önerilerde bulunuyorlar. Bu konuda Kardiyoloji Uzmanı Profesör Doktor Murat Gençbay uykusuzlukla birlikte ortaya çıkacak olan riskleri gündeme taşıdı.

Uykusuzluk çoğu zaman basit ve tehlikeli olmayan bir durum olarak görülmesine rağmen kalp hastalıkları üzerinde ciddi etkileri bulunuyor. Koroner damar hastalıkları ile uykusuzluk arasında ciddi bir ilişki olduğu yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya koymuş. Kalp hastalıklarına meyilli olan bünyelerde bu durum uykusuzlukla birlikte daha fazla ortaya çıkıyor. Bir süredir uyku ve kalp sağlığı arasındaki ilişkiler üzerine ciddi çalışmalar yapılıyordu. Sonunda çalışmaların sonuç verdiği öğrenildi.

Uyku Deyip Geçmeyin

Uyku bünye için son derece önemli bir ihtiyaçtır. Çoğu zaman pasif bir eylem olduğu düşünülür. Ancak uyurken vücudumuza olan katkılarını duysanız büyük şaşkınlık yaşayabilirsiniz. Uyku sırasında sanılanın aksine beyin son derece aktiftir. Vücutta bu noktada fizyolojik anlamda çalışmalara devam ediyor. Günümüzde yaşam kaygısı, uzun çalışma saatleri, sosyal hayata ayrılan zamanın fazla olması ve stres gibi pek çok sebepten dolayı uykuya gereken önemi veremiyoruz. Uzmanlar kalbin en önemli ihtiyacının uyku olduğunu üzerine basa basa dile getiriyorlar.

Toplumda Uyku Ciddi Bir Sorun

Toplum üzerinde yapılan birtakım çalışmalarda yüzde 50’lik bir kısmın uyku problemi yaşadığı ortaya çıktı. Çeşitli önlemlerle bu sorun ortadan kaldırılabilir. Ancak yüzde 10’luk kısmının uyku probleminin kronik hale geldiği tespit edildi. Her geçen yıl uyku sorunlarının giderek arttığı ortaya çıktı. Sadece kalp hastalıkları için değil aynı zamanda şeker hastalığının oluşumu içinde risk taşıdığı öğrenildi.

Sağlıklı Bir Uyku İçin Ne Yapılmalı?

Uykuya dalmadan birkaç saat önce ağır yemekler yemeyi bırakmak midenin rahatlamasını sağlayacaktır. Bunun la birlikte uyku öncesinde alkol almak rahat uyumayı sağlamak yerine uyku bozukluklarına sebep olabilir. Ayrıca midede neden olabilecek yanmalar ve bulantılar uyku kalitesini olumsuz anlamda etkileyecektir.

Uyku için yatak odası da çok önemlidir. Daha önceden havalandırılmış sıcaklığı uykuya uygun seviyede ayarlanmış bir yatak odası kaliteli uyku için zemin hazırlayacaktır. Akşam saatlerinde uyku öncesi yatağa bilgisayar ya da cep telefonu ile girmek beynin salgıladığı birtakım hormonları olumsuz etkileyecektir. Akşam saatlerinde cep telefonu ya da bilgisayar kullanmak isteyen kişilerin mavi ışık filtresini kullanmaları önerilir. Akşam yapılacak kısa yürüyüşler bünyeyi uykuya hazırlamak konusunda son derece önemlidir. Kafein içeren içeceklerden de uzak durulması önerilir. Kaliteli uyku tüm bedeni kontrol altına alacak ve oluşabilecek sağlık sorunlarını öncesinde engelleyeceği için uzmanlar tarafından altı çiziliyor.