Whatsapp’a Business Özelliği! Whasapp Business Nedir?

Whatsapp Business uygulamasının yayınlanmasının birinci yıl dönümünde bazı açıklamalarda bulunan şirket, business özelliğinin Web ve masaüstü uygulamaları için de getirileceğini duyurdu.

Whatsapp, geçtiğimiz yılın başlarında işletmeler adına yeni bir uygulama hazırlayarak, Whatsapp Business’in lansmanını gerçekleştirmişti. Facebook bünyesinde faaliyet gösteren şirket, bu yeni uygulaması ile pek çok farklı özelliği kullanıcılarına sunmuştu.

Uygulamanın İlk Yıldönümünde Şirketten Yeni Bir Açıklama Geldi!

Whatsapp Business uygulamasının tanıtımının ardından bir yılı geride bırakırken, ilk yıl dönümünde bazı açıklamalarda bulunan şirket yetkilileri, Whatsapp’ın masaüstü ve web versiyonları için de business uygulamasının bazı özelliklerinin uyarlanacağını ifade etti. Şirket, bu sayede zaman tasarrufu elde edebileceklerini ve müşterileri ya da tüketiciler ile daha kısa sürede ce hızlı bir şekilde iletişim sağlayabileceklerini belirtti.

Öte yandan bu business uygulamaya yönelik elde edilen bilgilere göre, hali hazırda yaklaşık olarak 5 milyon işletme Whatsapp Business uygulamasını kullanıyor.

Bu Özellikler Artık Web ve Masaüstü Versiyonlarda da Kullanılabilecek

Whatsapp Business’in diğer versiyonlarda da kullanılabilecek özelliklerinin başında Çabuk Cevap geliyor. Bu özellik sayesinde popüler cevaplardan birini gönderebilmek için “/” tuşuna basmak yeterli oluyor. Bunun ile beraber etiket özelliği sayesinde Whatsapp web ve masaüstü kullanıcılarının sohbetleri etiketlemesi ve aranan sohbetleri daha kolay bir şekilde bulabilmesi sağlanırken, Chat Listesi Filtreleme özelliği sayesinde de mesajlaşmaları gruplara, yayın listesine veya okunmasına göre sıralamak mümkün hale gelebiliyor.

Yeni Özelliklerin Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacağı Henüz Bilinmiyor?

Şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamada henüz bu yeni özelliklerin diğer versiyonlara ne zaman uyarlanacağı ve kullanılmaya başlanacağı hakkında bir bilgi verilmese de, bu özelliklerin kullanılabilmesi için pek de uzun süre beklenmeyeceği tahmin ediliyor.

Peki, İşletmelerin Kullandığı Whatsapp Business Nedir?

Şimdilerde akıllı cep telefonlarına da kurulması mümkün olan Whatsapp Business, şirketin işletmelere özel olarak hazırlamış olduğu yepyeni bir anlık mesajlaşma uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Peki, Whatsapp Business’in, standart Whatsapp uygulamasından ne gibi farklılıkları bulunuyor?

Whatsapp Business, işletmelerin müşterileri ve tüketiciler ile daha hızlı ve kolay bir şekilde iletişim kurabilmesi adına tasarlanmış bir uygulama. Bir başka şekilde anlatmak gerekirse, eskiden mail yolu ile kurulan iletişim, Whatsapp Business uygulaması sayesinde daha kolay ve çabuk bir şekilde kurulabiliyor. Herhangi bir işletme ya da şirket sahibi, Whatsapp Business uygulamasını kullanmaya başladığında, hem şahsi hesabını, hem de şirket hesabını farklı cihazlara gerek olmadan yönetebiliyor. Ayrıca dilediği takdirde birden fazla cihaz üzerinde de bu uygulamayı kullanabiliyor.

Adından Anlaşıldığı Üzere Üst Seviyede Özelliklere Sahip Bir Uygulama

Whatsapp Business’ı standart Whatsapp uygulamasından ayıran en önemli özelliği otomatik cevaplama ve  istatiksel verilere ulaşabilme özelliğidir. Bu özellikleri sayesinde şirket yetkilisinin dışarıda olması halinde müşterilere otomatik olarak cevap verilebilirken, yetkililerin işleri de kolaylaşmış oluyor.