Aileniz Kariyer Seçimi Konusunda Size Müdahale Ediyorsa Ne Yapmalısınız?

Hayatınızı şekillendirecek olan en önemli konulardan biri kariyer seçimidir. Hayatınızı nasıl bir kalitede, hangi yaşam standardı çerçevesinde ve hangi sosyal statüde geçireceğinizi yapacağınız kariyer seçimi belirler. Her ebeveyn, çocuğunun oldukça saygın ve iyi bir meslekte olmasını ister. Dolayısıyla kariyer seçimi konusunda çeşitli yönlendirmeler ve müdahaleler yapıldığı görülür. Siz mühendis olmak isterken aileniz öğretmen olmanızı, ressam olmak isterken doktor olmanızı isteyebilirler. Aradaki anlaşmayı sağlamak oldukça zordur ve çoğu zaman da anlaşma sağlanmadığı görülür.

Günümüzde pek çok kişinin aile baskısı sebebiyle üniversite okuduğu ya da bir mesleğe sahip olduğu görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre meslek seçimi konusunda ailelerin yaptığı müdahaleler sonucunda okunan ve mezun olunan bölümlerdeki kişi sayısı yüzde 73 oranında yer alıyor. Gençlerin büyük bir çoğunluğu “O bölümü okumak istemiyorum” ya da “O mesleği yapmak istemiyorum” demek yerine, ailesiyle anlaşamadığı için o bölümü okumak ya da o mesleği yapmak zorunda kalıyor. Fakat bu problemin üstesinden gelmek de mümkün!

Asla Anlamayabilirler

Kariyer seçimi konusunda dikkatli olmanız gerekiyor. Fakat aileniz bu durumu hiçbir zaman anlamayabilir. Kendi hayatlarında eksik gördükleri ya da olamadıkları, yapamadıkları şeyleri sizin hayatınızda olsun isteyebilirler. Pek çok ebeveyn “Benim yaşadıklarımı yaşama diye seni orada okutuyorum/olmanı istiyorum/o mesleği yapmanı istiyorum.” diyerek çocuğunu telkin etmektedir. Oysa çocuğun tutkuları, yetenekleri ve becerileri farklı bir alanda olabilir. Günümüzde pek çok gencin sırf aile baskısı sebebiyle hiç de başarılı olmadığı ya da istemediği bir bölümü okumak zorunda kaldığı, üniversite yaşamında başarılı olamadığı ya da mesleki yaşamında da devamlı olarak başarısızlığa uğradığı görülmektedir.

Yapılması gereken ilk şey, tutkularınızı onlara göstermeyi denemek ve konuşmaktadır. Fakat tüm bunlar karşısında asla sizi anlayamayacaklarını da göz önünde bulundurmak gerekir. Yaptığınız şeyi seviyorsanız ya da sahip olmak istediğiniz mesleğe karşı büyük bir tutku içerisindeyseniz bunu ebeveynlerinize göstermekten çekinmemelisiniz. Kimi zaman ailelerin en büyük beklentisi, çocuklarının mutlu olduğu görmektir.

Direkt olarak onlara karşı neden kariyer seçimi konusunda baskı yaptıklarını ve saygı duymadıklarını da sorabilirsiniz. Sizin sahip olduğunuz yeteneklerin bu meslek için yeterli olmadığını belirtmeniz de bir yöntemdir. Kariyerinizde farklı ideoloji ve düşünceler içerisindeyseniz, yetenek ve becerilerinizi onlara yansıtmak, o mesleğe sahip olduğunuzda bir ömür boyu pişman olacağınızı, mutlu olamayacağınızı dile getirmek gerekir.

Anlaşılmak istiyor olabilirsiniz fakat tutkularınızı, becerilerinizi ve yeteneklerinizi gösterseniz de sizi anlamak da güçlük çekebilir ya da onaylamayabilirler. Ebeveynlerin sürekli olarak değişen iş dünyasını anlaması oldukça zordur. Aslında konunun “saygı” duymak ile ilgili olduğunu belirtmek de gerekir.

Limit Koyun ve Kabullenin

Bir tek ebeveynleriniz ile değil, çevrenizdeki insanlar ile nasıl bir iletişim kuracağınız ve bu iletişimdeki limitlerin, sınırların ne derecede olacağı tamamen size bağlıdır. Eğer ailenizin kariyeriniz hakkında hayatınıza dahil olmasını istemiyorsanız, iş hayatınıza dair yapacağınız konuşmalarda dikkatli davranmalı ve yapacağınız konuşmadaki limiti siz belirlemelisiniz.

Yaş itibari ile ebeveynleriniz sizlerden daha fazla deneyime sahip olmuştur. Çevrelerindeki insanlar, iş hayatına dair edindikleri ve gördükleri olaylar onları daha deneyimli biri haline getirmiştir. Dolayısıyla hayatınıza müdahale ederken edindikleri deneyimleri göz önünde bulundurabilirler. Bu durumda yapmanız gereken deneyimsiz olduğunuzu onlar karşısında kabullenmek ve geleceğiniz hakkında net cevaplarınız olmadığını söylemektir. Hiç kimsenin geleceğini tam olarak göremeyeceğini ama denemenin, en güzel deneyim olacağını konuşmak gerekir. Kimi zaman insan hata yapsa da ya da yanılsa da belli bir tecrübe edinir, ders çıkarır ve bu oldukça doğaldır. Ebeveynlerinizin de zamanında yanıldığını onlara hatırlatmalısınız.