Bilim İnsanlarına Göre İnsanların Bekar Kalma Sebepleri

Kıbrıs’ın Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde yer alan Lefkoşa Üniversitesi tarafından ilginç bir araştırmaya imza atıldı. Bilim insanları bu araştırmalarında insanların neden bekar bir hayat sürdüğünü kanıtlamak istedi ve bekar insanların “bekar kalma sebepleri” hakkında araştırma yaptı.

Sosyal medya platformları olan Instagram, Facebook, Twitter ve Snapchat gibi uygulamalar mercek altına alındı. Bu platformlar üzerinden atılan 6 bin 700 mesaj tek tek incelendi. İncelenen mesajlar sonucunda bekarlığın sebepleri tespit edildi.

Dış Görünüş ve Özgüven Yetersizliği

Yapılan araştırmalar sonucunda insanların büyük bir çoğunluğu dış görünüş ve özgüven yetersizliğinden dolayı bekar kalmayı tercih ediyor. İstedikleri vücut hattına sahip olamamak ya da arzuladıkları bedene sahip birini bulamamak kişilerin bekar kalmasına sebep oluyor.

Aynı zamanda fiziki özellikler sebebiyle kişilerin özgüven yetersizliği duyduğu ve dolayısıyla özgüven eksikliğinden ötürü yeni biriyle tanışmaya, flört etmeye çekindiği gözlemleniyor.

Tembellik

Birçok insan yeni bir ilişki kurmanın çok zor olduğunu düşünüyor. Yeni bir ilişkiye başlamadan önce yeni bir insan tanımak, incelenen 6 bin 700 mesajın sonucunda bekar kalma sebebi olarak yer alıyor. Yeni bir ilişkiye başlamak isteyen fakat bunun için karşı tarafın çaba göstermesini bekleyen insanlar, tembelliklerinden ötürü bekar kalıyor. Bu insanlar buluşmaya giderken bile üşendiklerini mesajlarında dile getiriyor.

İlişkiye Hazır Olmamak

Her ne kadar günümüzde “palavra” ya da “bahane” olarak sayılsa da birçok kişi kendisini yeni bir ilişkiye hazır hissetmiyor. Yeni biten ya da bitmiş fakat hala etkisi hissedilen ilişkiler sonrasında kadın/erkek bekar hayatı yaşamak istiyor. Bu nedenle birileriyle flört edilse bile kesinlikle yalnız kalınması tercih ediliyor.

Flört Etmeyi İstememek/Becerememek

Atılan mesajlar sonucunda görülen o ki flört etmeyi bilen ve uygulayabilen çok az sayıda insan var. İnsanların büyük bir bölümünün flört etmeyi becerememesinden ötürü yalnız kalmayı tercih ettiğiniz biliyor muydunuz?

Flört etmeyi becerememenin uzmanlar tarafından yapılan yorumlara göre en temel sebebi ise özgüven eksikliğinden kaynaklanıyor. Birey kendisine yeterince güvenmiyorsa flört etmek istemiyor çünkü flört etmeyi beceremeyeceğini düşünüyor. Dolayısıyla bekar kalmanın flört etmekten daha mantıklı olduğuna karar veriliyor.

Sosyal Olmamak ya da İçine Kapanık Olmak

Bireylerin sosyal bir çevreye sahip olmaması ya da içine kapanık bireyler olması da aşk hayatlarını etkiliyor. Eğer yeterince sosyal bir birey değilseniz bekar kalmayı planladığınız ortaya çıkıyor. Aynı şekilde içine kapanık olan bireylerin de duygularını saklaması ya da duygularını ifade etmeye utanması sebebiyle bekar kaldığı gözlemleniyor.

Uygun Adayla Tanışamamak

Atılan mesajlar da görünen o ki sosyal medya üzerinden yapılan tanışmaların ve görüşmelerin sonu hüsranla bitiyor. Çünkü kimse sosyal medya üzerindeki gibi bir hayat sürmüyor. Kişiliklerini, hayatlarını sosyal medya hesapları üzerinde çok farklı lans eden insanlar sebebiyle bekar kalındığı gözlemleniyor. Çünkü bireyler uygun adayla tanışamadıklarını ve uygun bir adayla tanışmanın bu şekilde çok zor olduğunu düşünüyor.

 

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.