Facebook Kurul Kuruyor! Neler Aynı Kalacak, Neler Değişecek?

Elde edilen bilgilere göre Facebook, içerik moderasyonu ile alakalı olarak almış olduğu kararlarını yeniden değerlendirmek üzere bir kurul kurmaya karar verdi. Şirket tarafından oluşturulacak olan bu kurul asıl görevi ise, Haziran – Temmuz dönemlerinde kesinleşmiş olacak. Şimdilik bu kurulun kimler tarafından meydana geleceği ve üyelerinin ne gibi kriterler doğrultusunda belirleneceği konusunda net bir bilgi yok.

Facebook’un Bağımsız Kurul Meselesi Yeniden Gündemde…

Hatırlayacak olursak Facebook’un bu bağımsız kurul oluşturma fikri ilke olarak şirketin CEO’su tarafından yazılan “İçerik Yönetimi ve Uygulaması İçin Bir Taslak” isimli blog yazısında söz konusu olmuştu. Facebook’un yeni Küresel İlişkiler ve İletişim Başkan Yardımcısı Nick Clegg de, hafta başında yayınlamış olduğu bildirge taslağı ile bu yeni kurulun yeniden gündeme taşıdı.

Kurulun Delegeleri, Verdikleri Kararları Şeffaflıkla Açıklayacak

Oluşturulacak olan bu kurul, Facebook ile bağlantılı olmayan uzmanlardan meydana gelecek. Üstelik bu kurul, Facebook tarafından alınan kararları reddedebilme ya da kabul edebilme gibi yetkilere sahip olacak.

Küresel İlişkiler ve İletişim Başkanı Clegg tarafından aktarılan bilgilere göre, kurulun delegeleri içerik, gizlilik, ifade özgürlüğü, insan hakları, gazetecilik, vatandaşlık hakları, güvenlik ve diğer ilişkili disiplinler” gibi konuların uzmanlarından meydana gelecek. Ayrıca kurulun, herhangi bir konuda almış olduğu kararın nedenleri açık ve şeffaf bir şekilde açıklanması de beklenecek.

Bu ana kadar paylaşılan bu bilgiler her ne kadar kullanıcılar açısından pozitif gelişmeler olarak görünse de, şirketin sosyal medya platformu Facebook’taki çeşitliliğin kurula etki etmesi mümkün değil gibi görünüyor. Çünkü söz konusu olan şirket, yaklaşık olarak 2 milyar insanı bünyesinde barındıran devasa büyüklükteki bir şirket.

Kurulun Yapısı, Geri Bildirimler ile Belli Olacak

Ancak buna rağmen Temmuz ayına kadar olan 6 aylık süre zarfı içerisinde Singapur, Nairobi, Delhi, Berlin, Mexico City ve New York da içinde olmak üzere pek çok kentte workshoplar düzenlemeyi planlayan şirket, pek çok kişiden kurulun nasıl işleyiş göstereceğine yönelik geri bildirim alacak. Elde ettiği bu bildirimler dahilinde kurulun kaç kişiden oluşacağı, ne kadar süre faaliyet göstereceği belirlenmiş olacak.

Öte yandan eski Birleşik Krallık Başbakan Yardımcı olarak da bilenen Nick Clegg ayrıca bu paylaşımlarında, yalnızca bu workshoplar sayesinde açık bir şekilde tüm hissedarlara erişim sağlanamayacağının farkında olduğunu da ifade etti.

Facebook’tan Gelecek Günlerde Detaylı Bilgi Aktarımları Gelecek…

Küresel İlişkiler ve İletişim Başkan Yardımcısı Nick Clegg, 6 aylık bu süreci mümkün olduğunca dünya çapında ve kapsamlı bir hale getirebilmek adına dünyanın hemen hemen her noktasından araştırmacıların ve düşünürlerin fikirler ve teklifleri Facebook’a hangi yoldan iletebileceklerine yönelik şirket tarafından önümüzdeki günlerde daha ayrıntılı bilgi paylaşımlarında bulunulacağını dile getirdi.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.