Facebook, Yeni Özelliği İle Kullanıcılarının Güvenini Yeniden Kazanabilecek Mi?

Geçtiğimiz yılı pek de iyi olmayan sonuçlarda atlatan Facebook, yeni yılda kullanıcılarıyla arasındaki yıpranan bağı yeniden onarmaya çalışıyor. Bu doğrultuda geliştirmiş olduğu yeni özelliği sayesinde kullanıcılar Change.org’da olduğu gibi Facebook’ta da bir farkındalık oluşturarak imza kampanyaları gerçekleştirebilecek.

2018 yılı Facebook için adeta hüsran yılı olmuştu. Geçtiğimiz yılın en çok kaybedeni Mark Zuckerberg olarak ilan edilirken, Facebook ise sahip olduğu unvanını, günümüzün en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından Whatsapp karşısında yitirmişti. 2018 yılında adı güvenlik ihlalleri ve bilgi sızdırma gibi skandallara karışan Facebook, kaybetmiş olduğu imajını düzeltmek ve yeniden kullanıcılarının güvenini kazanmak üzere çalışmalar yapıyor.

Facebook’un Yeni Kurtarıcı Özelliği Yarın Tanıtılacak!

Facebook tarafından yarın itibari ile lansmanı yapılacak olan bu yeni özelliği Community Actions. Öncelikle Amerika Birleşik Devletleri’nde lansmanı yapılacak ve yayınlanacak olan Community Actions ile Facebook kullanıcıları sanal imza kampanyaları düzenleyebilecek ve sosyal medya üzerinden çeşitli problemlerini dile getirerek farkındalık oluşturabilecek. Bunun ile beraber bu özellik ile herhangi bir kampanyanın destekçileriyle beraber etkinlikler düzenlenebilecek ve çalışmalar yapılabilecek.

Geliştirmiş olduğu bu yeni özelliği ile kamu yetkililerine ilişkin çalışmaları hedefleyen Facebook, hali hazırda çeşitli toplumsal etkinlikler ve organizasyonlar açısından en çok kullanılan platformlar arasında yer alıyor. Bundan 3 yıl öncesinde dünyanın hemen hemen her bir köşesinde gerçekleştirilen kadın yürüyüşleri gibi organizasyonlar Facebook üzerinden düzenlenmişti. İnsanlar yıllardır Change.org türünden pek çok site sayesinde bir araya gelip çeşitli talepleri ve problemleri bildirebilmekte ve sosyal medya üzerinden kampanyalar başlatabilmekteydi. Bu özellik sayesinde Facebook bu gibi kampanyaları ilk elden yaygınlaştırabilmek için müdahalede bulunmuş olacak.

Facebook, Son Yıllarda Art Niyetli Kişilerin Kurbanı Oldu…

Facebook’un son birkaç yılına bakıldığında, pek de parlak geçmediğini görebilmek mümkün. Facebook’un kullanıcılarına avantaj sağlamak maksadı ile geliştirilmiş olduğu pek çok özelliği, bazı art niyetli kişiler tarafından kötüye kullanıldığı apaçık ortada. Konu ile alakalı olarak bazı açıklamalarda bulunan şirket yetkilileri, uygulamanın adının karıştığı güvenlik ihlali ve bilgi sızdırma gibi konularda kullanıcı işaretleme, insan denetmenler ve algoritmik karar verme gibi çeşitli karşı önlemler ile kontrol altına alınabileceğini ifade ediyor. Sistem tam anlamıyla işlemeye başlamadan önce, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’i herhangi bir kampanya üzerinde etiketlemek pek de mümkün görünmüyor.

Facebook Yakın Zamanda Bir Yeni Mizah Uygulamasını da Duyurdu!

Öte yandan Facebook, 2 gün öncesinde başka bir özellik geliştirdiğini de duyurmuştu. Bugüne kadar kaybetmiş olduğu genç kullanıcıları geri kazanmak için geliştirdiği tahmin edilen bu uygulamada, şuanda test aşamasında bulunuyor. Ailelerine gizlilik sözleşmesi imzalatılan 100 lise öğrencisinin test ettiği LOL ismindeki bu uygulama, şimdilik Facebook’ta yer alan bir diğer uygulama Watch’ın yerine koyulmuş gibi görünüyor. Şirketin tüm bu yeni çalışmaları kullanıcıları kazanmak adına olduğu düşünülürken, bunun nedeni ise Watch ve IGTV gibi beklentileri karşılamayan uygulamalardan sonra şirketi başka bir hayal kırıklığı yaşayamayacak olması olarak gösteriliyor.