Facebook Para Teklif Edip, Gençleri Kandırıyor mu? Aman Dikkat Edin!

Adı her geçen gün başka bir olaya karışan Facebook, bugün ise yeni bir skandalla karşımıza çıkıyor. Bir süredir kullanıcı bilgilerinin topladığı yönündeki iddialar ile gündemde yer alan Facebook’un, 13 – 35 yaş arasındaki kullanıcılarına “Facebook Araştırma Uygulaması” oluşturabilmesi adına aylık olarak 20 dolar, yani neredeyse 105 TL gibi bir para teklifinde bulunduğu ortaya çıktı.

Konu ile alakalı olarak yapılan incelemelerde, sosyal medya platformu Facebook’un gerçekleştirmiş olduğu son araştırmalarının, katılımcılar hemen hemen her kişisel bilgisini alabilmek için para teklifinde bulunduğu ortaya çıktı.

Facebook, Kullanıcısının Ne Zaman Yemek Yediği Bilgisine Kadar Erişim Sağlayabiliyor!

Günümüz teknolojisiyle alakalı haber ve analizleri paylaşan TechCrunch sitesi tarafından yürütülen araştırmalara göre, adı devamlı olarak kötü olaylarla anılan Facebook, Apple’in gizlilik politikasını ihlal ediyor. İnternet sitesi tarafından yayınlanan bu habere ilişkin raporda Facebook’un hayata geçirmiş olduğu son uygulaması, kullanıcılarının kişisel bilgilerine erişim iznini adeta sınırsız hale getirebildiği ifade ediliyor. Üstelik bu doğrultuda Facebook, mesajlaşma uygulamalarında yer alan fotoğraf ve videolar da içerisinde olmak üzere, internet tarama bilgilerine, maillerine, telefon ya da bilgisayardaki hangi uygulamaların, hangi tarihte kullanıldığına, devamlı olarak canlı konum bilgisine ve kullanım verilerine varana kadar pek çok bilgisine erişim sağlayabiliyor.

Facebook’un Skandalları Bitmiyor!

Bu gibi bilgilerin yanı sıra, günümüzün en çok kullanılan sosyal medya platformlarından Facebook’un, programa dahil olan katılımcılardan siparişlerine yönelik bir ekran görüntüsü alıp, araştırmaya temin etme talebinde bulunduğu da tespit edildi.

Şirket ise açıklamalarında, yapılan bu araştırmaların piyasaya yönelik olduğunu, katılımcılarının mutlaka onaylarının alındığı, henüz reşit olmayan kullanıcıların ise ailelerinden izin alındığını ifade etti.

Facebook ayrıca, hakkında ortaya atılan bu iddialar ve yapılan suçlamaların ardından Apple ile alakalı başlatmış olduğu bu araştırmayı durdurduğunu da açıklamalarına ekledi.

Şirket, Herhangi Bir Ajanlık Faaliyetlerinde Bulunulmadığını İfade Ediyor

TechCrunch internet sitesi tarafından yayımlanan haber ve raporlarından ardından Facebook tarafından da gecikmeden açıklama yapıldı. Şirket yetkilileri tarafından yapılan bu açıklamada, yürütülen araştırmaların herhangi bir gizlilik içerisinde olmadığı, üstelik bu uygulamanın adının da “Facebook Araştırma Uygulaması” olduğunu dile getirdi.

İddia edildiği üzere herhangi bir ajanlık faaliyetinde bulunmadıklarını ifade eden Facebook yetkilileri, katılımcıların tamamının hakkında bilgi sahibi oldukları bir araştırma sürecine izin verdiklerini, üstelik ödeme alarak dahil olduklarını belirtti. Piyasa araştırmalarına dahil olan katılımcılarının yüzde 5 gibi oldukça küçük bir bölümünün 18 yaş altı olduğunu ve bu kişilerin de ailelerinden onay alındığını dile getirdi.

Apple Yakın Zamanda Bir Açıklamada Bulunacak

Apple tarafından ise, gizlilik politikasının ihlalleri ile alakalı olarak herhangi bir açıklama gelmedi. Fakat Facebook’un yürütmüş olduğu bu araştırmadan haberdar olduklarını, yakın zamanda bu konu ile alakalı olarak basın açıklamasında bulunulacağını ifade etti.