Facebook Whatsapp Üzerinden Gönderilebilecek Kripto Para Geliştiriyor!

Son zamanlarda bir hayli rağbet gören kripto paralar, dev teknoloji şirketlerinin yanı sıra insanların da elde etmek istediği kazançlar arasında yer alıyor. Günümüzde birçok kişi kripto para madenciliği yapmak ya da bu madencilikle uğraşarak para kazanmak için eğitimler alıyor.

Facebook şirketinden edinilen bilgilere göre şirketin Whatsapp üzerinden gönderilebilecek bir blok zinciri üzerinde çalıştığı iddia ediliyor. İddia doğru ise Facebook’un yaratmış olduğu bulut sistemleri, blok zinciri için kullanılmaya başlanacak. Bu durumda bulut sistemleri insanların finansal hayatlarında kripto para oluşturması için kullanılabilecek.

Whatsapp Üzerinden Transfer Edilebilecek

Tamamen Facebook’a özel ktipto para biriminin aynı zamanda Whatsapp üzerinden transfer edilebilir bir halde olması, kripto para madenciliği yapan kişileri oldukça heyecanlandırıyor.

Whatsapp, kişiler arasında para transferi yapmak için kullanılan bir uygulama olarak yer alacak. Bu geliştirmelerin ise ilk olarak Whatsapp üzerinden Hindistan’da yer alan bankalara havale edilmesiyle başlanacak.

Yapılan haberlere göre Facebook, kripto para birimini ve Whatsapp üzerinden yapacağı işlemleri tamamen hazırladı. Fakat kripto para birimiyle ilgili birçok illegal yöntem olduğu ve insanların haksız bir şekilde kripto para birimini kullanmasının ya da aktarmasının mümkün olduğu bilindiği için bu duruma engel olacak bir uygulamanın geliştirilmesi bekleniyor.

Kripto Para İçin Güncelleme Yapılacak

Whatsapp üzerinden kripto para aktarılabilmesi için bir güncelleme yapılacağı ve güncellemeyle birlikte uygulamanın direkt olarak telefona indirileceği düşünülüyor. Geçtiğimiz aylarda Whatsapp üzerinden reklam yayınlanabileceğinin duyurulması tepki toplamış olsa da kripto para kullanıcıları tarafından Whatsapp uygulamasının madencilik yapılabilmek için kullanılabilir hale getirilmesine yönelik çalışmalar yapıldığını dair yorumlar yapılmıştı.

Yapılan güncelleme ile birlikte Whatsapp’ın nasıl bir sürüme kavuşacağı henüz bilinmiyor. Facebook ve Whatsapp arasında gerçekleşecek olan kripto para aktarımlarının önümüzdeki Mayıs ayından itibaren gerçekleşmesi bekleniyor.

Hindistan’ın Tercih Edilme Sebebi

İlk olarak ABD’deki bankalar yerine Hindistan bankalarının tercih edilmesi akıllarda birçok soru işareti yaratınca, Facebook kurucusu olan Mark Zuckerberg konuya yönelik açıklamalarda bulundu.

Zuckerberg, Hindistan’da 200 milyondan fazla kişinin Whatsapp kullandığını belirterek bu sayının çok fazla olduğunu ve bu ülkedeki internet hizmetlerinin geçen yıl yarı fiyatına düşürülmüş olduğunu dile getirdi.

Aynı zamanda Hindistan bankaları, Dünya bankası verilerinde de yer aldığı gibi havale piyasasını elinde tutmaya devam ediyor. Hint havale piyasasının GSYİH miktarı %2,8 olarak yer alıyor. Bu durumda Facebook, Hindistan’ı tercih ederek son dönemde yaşanan veri skandallarıyla ilgili hukuki darbeler ile tekrardan uğraşmak istemediğini de belirtmiş oluyor.

Facebook Messenger Aracılığıyla da İşlem Yapılabilecek

Bir tek Whatsapp aracılığıyla değil Facebook’un kendi mesaj uygulaması olan Facebook Messenger ile de kripto para gönderimi yapılabilecek.

Fakat Facebook Messenger sebebiyle ortaya çıkan veri skandalları, ilk hedefte Whatsapp uygulamasının kullanılacak olmasını da gündeme getiriyor. Bu durumda Zuckerberg’ın Whatsapp ve Facebook Messenger arasında bir bağ kurması ve bu bağ aracılığıyla illegal yolla yapılan kripto para yatırımlarını engellemesi de bekleniyor.