Kadıköy Anadolu Lisesi Skandalı! Görüntüler Whatsapp’ta Paylaşıldı!

Proje okul haline getirilen Kadıköy Anadolu Lisesi, ortaya çıkan bir skandalla çalkalandı. Okul müdürünün yatılı öğrencilerle çekilen videoları Whatsapp üzerinden kurmuş olduğu grupta paylaşması olay oldu!

CHP İstanbul 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş, Kadıköy Anadolu Lisesi’nde ortaya çıkan skandalı anlattı. Yarkadaş, Kadıköy Anadolu Lisesi müdürü Ali Fuat Güney tarafından okula ait pansiyonda kalan öğrencilerin arasında geçen şakalaşmaları videoya kaydettiğini ifade etti. Kaydedilen videoların öğrencilerin ve öğrencilerin ailelerinin yer aldığı Whatsapp grubunda paylaşıldığını ortaya çıkardı. Aynı zamanda Güney’in öğrencilerini zorla dini sohbetlere götürdüğü hakkında da iddialar gün yüzüne çıkınca İstanbul Valiliği’ne suç duyurusunda bulunuldu.

Hadis Halkası

Kadıköy Anadolu Lisesi’nin müdürü olan Ali Fuat Güney hakkında ortaya çıkan gerçekler bunlarla kalmadı. Yarkadaş’ın ortaya çıkardığı gerçeklere göre Güney, öğrencilerini “Hadis Halkası” adı verilen bir gruba zorla dini sohbet etmeye götürüyor.

Öğrenciler dini sohbetlere katılmadığı zaman zorlama yoluyla katılması sağlanıyor.

11. Sınıfların Whatsapp Grubunda Paylaşıldı

Kadıköy Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencilerinin ve velilerinin yer aldığı, gerekli bilgilerin paylaşıldığı bir Whatsapp grubu bulunuyor. Bu grupta ödevler, veli toplantıları gibi bilgiler paylaşılıyor. Fakat okul müdürü olan Güney bu grup içerisinde başka paylaşımlarda bulunuyor.

Yatılı olarak kalan öğrencilerin çekilmiş videolarında Güney’in kahkahalar attığı duyuluyor. Çekilen görüntüler yatak odalarının dışında olmasına rağmen müdür, erkek öğrencileriyle müstehcen bir şekilde şakalaşıyor ve kahkaha atıyor.

300 Kız ve Erkek Öğrenci Öğrenim Görüyor

Daha öncede müdürle birlikte birçok videonun bu Whatsapp grubu üzerinden paylaşıldığı söyleniyor. Okul içerisinde öğrenim gören 300 kız ve erkek öğrencinin olduğu biliniyor. Bu durumda okuldaki öğrenci sayısının yarısı kadar öğrenciye ait videoların paylaşıldığı düşünülüyor.

Öğrencilerin Velileri Şikayette Bulundu

Olayın gün yüzüne çıkması ise görüntüsü yayınlanan bir öğrencinin velisinin Milli Eğitim Bakanlığı’na yaptığı şikayet sonucu gerçekleşiyor. Veli tarafından Kadıköy Kaymakamı ve Milli Eğitim Müdürü aranarak şikayette bulunuluyor. Birçok veli bu şikayete destek veriyor.

Yapılan şikayetler sonucunda okula müfettiş atanıyor. Atanan müfettişler Azem Tüfek ile Bahtiyar Kuruoğlu olarak yer alıyor. İki müfettiş de okul müdürünün yapmış olduğu paylaşımları “mahrem görüntüler” olarak belirtiyor.

Valiliğe Suç Duyurusu Yapıldı

Yapılan müfettiş incelemelerinden sonra veli, İstanbul Valiliği’ne suç duyurusunda bulunuyor. Valiliğe dilekçe yoluyla suç duyurusunda bulunan veli, ailelerin çocukları için tedirginlik yaşadığını ve okul müdürünün bu görüntüleri “şantaj” olarak kullandığını dilekçesinde belirtiyor. Veli bu görüntülerin imha edilmesini ve çocuğuna yapılan tehditler sebebiyle okul müdürünün görevinden tamamen men edilmesini istediğini ifade ediyor.

Bu durumda okul müdürü mahrem görüntülerin çekilmesini ve paylaşılmasını sağlayarak Anayasanın 20. maddesine, Çocuk Haklarına Dair Sözleşmeye, 1739 sayılı 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun Genel Amaçlar başlıklı 2’nci maddesinin ikinci fıkrasına ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 134, 135, 136, 137’inci maddelerine göre suç işlemiş oluyor.