Whatsapp’a Yazışma Sınırı Geliyor, İyi Ama Nasıl Olacak?

Konu ile alakalı olarak elde edilen bilgilere göre, dünya üzerinde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından Whatsapp’ta yanlış bilginin oldukça hızlı bir şekilde yayılmış ve çeşitli olumsuz olaylara neden olmuştur. Bu gibi durumların önüne geçebilmek adına bazı radikal kararlar alan şirket yöneticileri Whatsapp’ta mesajlaşmaya bir sınırlama getirdi. Peki günümüzde pek çok insanın iletişim için kullanmış olduğu en önemli kanallardan Whatsapp’ta bu sınırlama ne anlama gelecek?

Son zamanlarda aslı olmayan ve yalan haberlerin yayılmasına sıkı bir mücadeleye giren Whatsapp, yeni bir düzenleme ile gündeme bomba gibi düştü.

Aynı Mesaj Aynı Anda Sadece 5 Kez!

Alınan bu karar ve hayata geçirilen düzenleme ile beraber aslı astarı olmayan bu yalan haberlerin tümüyle önüne geçmeyi hedefleyen Whatsapp, kullanıcılarını yakından ilgilendiren bir bildiride bulundu. Şirket yetkililerinden Victoria Grand tarafından yapılan açıklamaya göre, Whatsapp kullanıcıları bundan böyle aynı mesajı peş peşe maksimum 5 farklı kullanıcıya gönderebilecek. Bu durumda Whatsapp’ın toplu mesaj dönemi kısmen de olsa son bulmuş olacak.

Toplu Mesaj Dönemi Böylelikle Son Bulacak

Bu düzenleme sayesinde anlık mesajlaşma platformu Whatsapp’ın spam mesajlardan da arındırılmasını sağlanacak. Şirket yetkilileri daha önce yapmış olduğu güncellemede bu limiti 20 olarak belirlemişti. Fakat bu yalan haberlerin oldukça hızlı bir şekilde yayılması ve asılsız iddiaların ortaya atılması sebebiyle bir düzenleme daha yaparak 5’e kadar düşürülmesine karar verildi. Atılan bu adım her ne kadar Whatsapp’ı içerisinde bulunduğu durumdan tümüyle kurtaramasa da, yine de şirketin bir süre için de olsa rahat bir nefes almasını sağlayacak gibi görünüyor.

Yeni düzenleme ile alakalı olarak elde edilen bilgilere göre aynı mesaj gerek Whatsapp gruplarında gerekse kişilerde 5’den fazla gönderilemeyecek. Anlık mesajlaşma platformunda bir gruba maksimum 256 kişi dahil edilebilirken, yapılan küçük bir hesaplamaya göre artık bir uygulama kullanıcısının aynı mesajını maksimum bin 280 kişiye gönderebilecek.

Whatsapp ile Yayılan Yalan Haberler Yüzünden Onlarca Kişi Can Vermişti

Hayata geçirilen bu uygulamanın getirilmesindeki en önemli sebebin, Hindistan’da meydana gelen ve 29 kişinin hayatına mal olan linç olayı olduğu tahmin ediliyor. Bu olayı hatırlatmak gerekirse, Hindistan’da Whatsapp üzerinden çocuk kaçıran çeteler ve pedofililer ile alakalı bazı yalan haberlerin yayılmasının ardından bu olaylarla alakası olmayan 29 kişi toplum tarafından linç edilmiş ve oldukça feci bir şekilde yaşamını yitirmişti.

Kullanıcılar İlk Olarak Televizyondan Uyarıldı

Bu gibi tümüyle yalan ve aslı olmayan, feci sonuçlara mal olan haberlerin yayılmasını engellemek isteyen şirket yöneticileri, kullanıcılara ilk uyarısını bir televizyon reklamı ile yapmış ve sahte haberlere karşı dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Öte yandan benzer olaylara karşı tedbirlerini artırmaya devam eden popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp, yalan haberlere karşı sürdürmüş olduğu mücadelesinde oldukça kararlı adımlarla ilerliyor.