Mark Zuckerberg Hakkında Bilmediğiniz Gerçekler!

Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg hakkında bilmediğiniz pek çok detay olabilir. Kendisi, başarılarıyla bilinse de çevresi tarafından “sıra dışı ve tuhaf bir adam” şeklinde yorumlanmaktadır. Peki onu bu kadar tuhaf yapan şey nedir?

Yazılım ve kodlama alanındaki ilk çalışmalarına henüz daha ortaokula giderken başlamıştır. 12 yaşındayken “ZuckNet” adında insanların anlık olarak mesajlaşabileceği bir uygulama yapmıştır. Bu uygulamayı yapma amacı babasının diş hekimi olması ve hastalarıyla iletişim kurmasını kolaylaştırmaktı. Lise yıllarına geçtiğinde ise “Synapse Media Player” adında bir uygulamaya kurucu ortağı olmuştur. İnsanların favori müzik parçalarını takip etmeyi ve tercihlerine göre yeni şarkıları keşfetmesini sağlayan bu uygulama sonucunda kendisine Microsoft’tan teklif gelmiş fakat reddetmiştir.

Kendisinin sıra dışı biri olduğunu herkes söyler. Pop kültürüne hayran olduğu bilinen Zuckerberg’in en sevdiği kitap “The Aeneid” ve en sevdiği dizi “The Social Network” filminin yazarı olan Aaron Sorkin tarafından yazılan “The West Wing” olarak yer alır. Tutumlu olmasıyla da bilinen Mark, 2010 yılında The New Yorker dergisi ile yapmış olduğu bir röportaj kapsamında şu zamana kadar oturmuş olduğu ve almış olduğu tüm daireleri Craiglist uygulamasından bulduğunu açıklamıştır.

Herkes Facebook’un neden mavi ve beyaz renklerinden oluştuğunu merak eder. Bunun sebebi Mark’ın kırmızı-yeşil renk körü olmasıdır. Bu nedenle kendisi mavi renkleri tercih etmektedir. Kurmuş olduğu şirket için birçok teklifi göz ardı etmiş olması da başka bir özelliğidir. Kendisi bu zamana kadar NewsCorp, MySpace, Viacom, Yahoo, NBC, Microsoft ve Google olmak üzere pek çok büyük şirketten teklif almıştır.

Mark eğitim hayatını sordukları zaman, kendisinin pek de başarılı bir öğrenci olmadığını söyler. Hatta ilk başlarda yazılım öğrenebilmek için “Aptallar için C++” kitabını kullandığı ve kod yazmaya bu kitapla başladığı herkes tarafından bilinmektedir. Fakat bunlara rağmen kendisi eski dillere hayranlık duymuş Latince ve Mandarin dillerinde eğitim almıştır. Mandarin dilini de akıcı bir şekilde günümüzde konuşabilmektedir.

Apple kurucusu Steve Jobs’a hayran biri olarak, ilk kartvizitlerini yazmak konusunda ilham vermiştir. Jobs’ın ilk kartvizitinde “I’m CEO, Bitch.” yazmaktadır. Steve Jobs dışında Albert Einstein ile Pablo Picasso’ya da farklı bir hayranlık duymaktadır. Twitter ve Facebook hesapları üzerinde Einstein’a ait sözler paylaşmaktadır. Fakat Twitter hesabını pek de aktif kullanmaktadır.

Mark Zuckerberg’in köpeği de en az kendisi kadar ünlüdür. Macar çoban köpeğidir. İsmi Beast olan köpeğin fan sayfasında 2 milyondan fazla takipçi ve beğeni bulunmaktadır. Fakat hem Mark’ın hem de Beast’in sayfalarını düzenleyen kendisi değildir. Yorumları izlemek, beğenileri görmek ve sayfada yayımlanan fotoğrafları çekmek amaçlı bu hesapların kullanımından sorumlu olan 12 kişilik bir ekip mevcuttur. Buna ek olarak, Zuckerberg’i ve eşini Facebook’ta engellemeye kalkarsanız, bunu yapamazsınız. Yapmaya kalkarsanız, “Bu profil şu anda engellenemiyor” mesajı karşınıza çıkacaktır.