Öğrenci Yollu Tatil Fırsatı: Doğu Ekspresi

Her kış Uludağ’a gitmek yerine Anadolu’nun en güzel seferini yapan Doğu Ekspresi ile tanışmak ister misiniz? Tam tamına 1310 kilometrelik mesafeyi 24.5 saatte tamamlayan ve TCDD’ye ait olan ekspres trenle harika bir kış tatili yapabilirsiniz.

Ankara’dan başlayarak sırasıyla Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Kars ana hattı üzerinde sefer yapan bu trenin son durağı anlayacağınız gibi Kars oluyor. Erzurum’da Cağ Kebabı yiyip Kars’ta kaşık kaşık bal yiyerek geçireceğiniz bu tatil size çok da uygun fiyatlara patlayacaktır.

Biletler 47 TL’den Başlıyor

Güncel fiyatlara baktığımızda pulman da seyahat edecekseniz biletler 47 TL’den başlıyor. Bilet ücretleri yolculuk tipinize göre değişiyor. Örtülü kuşetli seyahat için 63,50 TL, yataklı vagonlar için en fazla 116 TL ödüyorsunuz. Tek kişi seyahatlerde yataklı vagonlar 96 TL olurken 2 kişi ve daha fazla olunduğunda bilet fiyatı 116 TL oluyor.

Bilet fiyatlarında indirimler de söz konusu. Öğrenciyseniz bilet fiyatlarını %20 indirimli olarak satın alabiliyorsunuz. 60 yaş ve üstü yolcular biletlerini %50 indirimli alırken çocuk yolcularda aynı indirim oranından faydalanabiliyor.

Yataklı Vagonların Özellikleri

Ankara Tren Garı’ndan 18:00’da hareket edip Kars Tren Garı’na ertesi gün 18:30’da varan bu  tren yolculuğu tam tamına 24.5 saat sürüyor. Bu da demek oluyor ki yolculuk içerisinde uyuyacağınız bir zaman dilimi de bulunuyor. Dolayısıyla Doğu Ekspresi ile Kars’a seyahat edecekseniz benim önerim yataklı vagon kullanmanız.

Yataklı vagonlar iki kişiye uygun şekilde tasarlanmış. İki adet ranza şeklinde yatak, bir adet dolap, bir adet mini buzdolabı, lavabo (fakat tuvaleti yok, tuvaletler ortak kullanım alanı olarak yer alıyor) bulunuyor.

Doğu Ekspresi’nin Ucuz Yemek Menüsü

Tren içerisinde yemek verilen vagonlar bulunuyor. Bu vagonlar dörder kişilik masalardan oluşan tıpkı bir restoran gibi. Verilen yemeklerin hepsi özel bir işletmeye ait. Fakat fiyatlar oldukça makul. Hamburger için 6,5 TL gibi bir fiyat öderken içecekler için 2,5 TL gibi oldukça uygun bir ödeme yapabiliyorsunuz. Kahvaltı etmek isteyenlere kahvaltı tabağı da yer alıyor. Bu tabağın fiyatı ise 9 TL gibi oldukça uygun bir fiyattan başlıyor. Kahvaltı tabağı istiyorsanız akşamdan ayırtmanız gerekiyor. Çünkü 26 adet kahvaltı tabağı sunuluyor.

Eğer vagon içerisindeki restorana para vermek istemiyorsanız kendi yiyeceklerinizi de yanınızda taşıyabilirsiniz. Vagon içerisine alkollü içecek sokmanız da mümkün. Bu nedenle Doğu Ekspresi bir hayli romantik evlilik teklifleri için de kullanılıyor.

Eğer bir atıştırmalık çantası hazırlayacaksınız yanınıza kahvaltılık ürünler, sandviç ekmekleri, tatlı ve tuzlu çeşitli atıştırmalıklar, evdeki fırınınızda ısıtıp saklayabileceğiniz yiyecekler koyabilirsiniz. Yanınıza bolca su almayı da ihmal etmeyin. Yanınızda kettle getirerek kendi çay, kahve ve sıcak çikolata gibi ürünlerinizi yapabilmeniz de mümkün olduğu için suyunuzu bol tutmanızı öneriyoruz.

Sigara, Tuvalet Kullanımı Nasıl Oluyor?

Bilindiği üzere tren yolculuklarında sigara kullanılması yasak lakin diğer yolculardan izin isteyerek kendi vagonunuz içerisinde sigara içebiliyorsunuz. Koku diğer vagonlara da ulaşabildiğinden mutlaka yan odalarınızda kalan insanlara sigara kullanıp kullanmadıklarını sormayı ihmal etmeyin. Kullanmıyor fakat rahatsız olmuyorlarsa, vagonunuz içerisinde rahatlıkla sigara kullanabilirsiniz.

Tuvalet kullanımları ise ortak şekilde oluyor. Yataklı vagonlarda en fazla 7 oda olduğu için tuvalet kullanımı zor bir hale gelmiyor. Tabii bu durum her ne kadar tuvaleti kullanan kişiye bağlı da olsa genel olarak tren içerisinde tuvalet problemi yaşanmadığını belirtebiliriz.

Evcil Hayvanımla Seyahat Edebilir miyim?

Evet, evcil hayvanınızla birlikte Doğu Ekspresi’nde seyahat etmeniz mümkün! Fakat bunun için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Evcil hayvanlarınız için de bilet satın almalısınız. Bu biletler %50 indirimli olarak satışa sunuluyor. Bu bileti satın aldıktan sonra trende seyahatinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Seyahatle İlgili Öneriler

  • Daha önce hiç tren yolculuğu yapmadıysanız bu deneyimin harika bir anı olacağını unutmayın.
  • Tren 24.5 saatlik güzergahı boyunca en güzel manzaralara sahip olan yerlerden sabah saatlerinde geçmektedir. Bu nedenle erken uyanmaya özen gösterin ya da hiç uyumayın.
  • Kars’ta neresi gezilebilir ki şeklinde bir düşünceniz olmasın. Eğer Doğu Ekspresi ile Kars’a gidiyorsanız bir iki günlük bir tatil planınız mutlaka olsun. Ani denemelisiniz. Harabeleri, Çıldır Gölü ve Kars Kalesi gezebileceğiniz, hayranlıkla seyredebileceğiniz yerlere sahip.
  • Kars mutfağı oldukça geniş bir mutfaktır. Bu mutfağı mutlaka denemelisiniz.