Sarılmaktan Korkmayın! Uzmanlardan Bilimsel Açıklama Geldi

Sevdiğimiz insanlara sarılmak, ellerini tutmak ve yanlarında olmak en stresli ve en zor zamanlarımızda bile bizi rahatlatabiliyor. Bu durumun çoğu zaman bizimle ilgili olduğunu sanırız ancak uzmanlar bu durumun bilimsel bir açıklaması olduğunu söylüyorlar. Bilimsel bir açıklamaya göre sevdiğimiz insanlara sarılmak ve onların ellerini tutmak en acı çektiğimiz anda bile acımızın hafiflemesine ya da stresimizin azalmasına sebep olabilir. Peki vücudumuzdaki bu mekanizma nasıl harekete geçiyor?

Son zamanlarda insanların birbirlerine dokunmaları hakkında yeni araştırmalar yapılmaya başlandı. İnsan dokunuşlarının aslında çok güçlü ve bir anlamda ilaç gibi geldiği tespit edildi. Bilim adamlarının da dikkatini çeken bu durum karşısında yeni ve detaylı bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırmaların sonuçları kulağa çok inandırıcı gelmiyor ancak hepsinin bir bilimsel açıklaması var. Uzmanlar bu duruma ‘aşk ilacı’ ismini vermişler. Partnerinizin size dokunması tüm acılarınızı hafifletebilir ve bir anda tüm negatif duygularınızdan arınmak mümkün.

İhtiyacımız Olan Sevgiden Fazlası Değil!

Araştırmaların derinleştirilmesinin ardından sevdiğimiz kişinin elini tutmak deriye basılan sıcak bir demir parçasının verdiği tüm etkiyi ve acıyı uyuşturmaya yetecek güce sahip gibi görünüyor. İnsan dokunuşlarının gücünü hafife almanın yanlış bir durum olacağı tartışılıyor. Bu konuda psikoloji çalışmaları ile tanınan ünlü psikolog Doktor Pavel Goldstein sevginin iyileştirici gücünü keşfettikten sonra kızının doğumunu fırsat bilerek bu durumu deney haline getirmek istedi. Kızının doğumu sırasında karısı ile yaptığı deney olumlu sonuç verince işini şansa bırakmak istemedi ve bir yıl boyunca bu konu üzerinde çalıştı. 22 çift üzerinde çeşitli incelemelerde bulundu.

Araştırmalar sırasında eşlerinin ellerini tutan kadınların kollarına oturdukları sırada sıcak bir demir parçası dokunduruldu. Bu esnada sevdikleri kişilerin ellerini tutan kadınların acıyı hissetme oranları yüzde 34 oranında düştü. Yalnız başına oturan kadınların daha fazla acı hissettikleri ortaya çıktı. Sevdiklerimizle el ele tutuşmanın bir anlamda ağrı kesici etkisi bulunuyor. Özellikle çiftler arasında empati duygusu ne kadar yüksekse etkilerin bir o kadar güçlü olduğu belirlendi.

Doğum Yapan Eşiyle Araştırmaya Başlamaya Karar Vermiş

Ünlü psikolog kızının doğumunu gerçekleştirecek eşinin korkularını azaltmak acılarını paylaşmak için ne yapacağını düşündüğü sırada böyle bir çalışmaya başlamaya karar vermiş. Doğum sancılarını eşine sarılarak ve eşinin elini tutarak atlatmaya çalışan adamın bu konuda başarılı olduğunu görmesinin ardından araştırmayı derinleştirdiği öğrenildi.

Acı çeken, morali bozuk olan sevdiklerimize dokunmaktan, sarılmaktan ve el ele tutuşmaktan korkmayın. Bir süre sonra sevginin iyileştiremeyeceği hiç bir sorunun kalmayacağını öğrenebilirsiniz. Özellikle dokunurken sevdiklerimizle ne kadar empati yapmaya çalışırsak elde edeceğimiz başarı oranının o kadar yüksek olduğunu görebiliriz. Eşlerin ellerini tutmak iki taraf içinde nefesin, kalp atışının ve hatta beyin frekanslarının bile bir süre sonra senkronize hale gelmesini sağlayacaktır. Böylece dünyaya aynı taraftan bakabilirsiniz.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.