Tatil Planı Nasıl Hazırlanır?

Henüz ülkemizde de yeni yeni yapılmaya başlanan tatil planı, seyahate çıkmadan önce yapabileceğiniz programın kısa bir özetini oluşturuyor. Bütçenize en uygun şekilde hazırlayabileceğiniz bu plan sayesinde tatilinizi dolu dolu geçirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken yolculuk detaylarınızı iyi bir şekilde planlamak ve bütçenizi aşmadan yapabileceğiniz aktiviteleri araştırıp bulmak.

Nerelere Gitmek İstiyorsunuz?

Eğer henüz nereye gideceğinizi bilmiyorsanız tatil planı hazırlamadan karar vermeniz gereken ilk konu budur. Nereye gideceğinizi bilmeden otel rezervasyonu yaptıramaz ya da gideceğiniz yerdeki etkinlikleri bulamazsınız. Kararsızlık içerisindeyseniz eğer aklınızdaki tüm yerleri birer kağıda yazın ve kura çekin. Kura sonucunda neresi gelirse orası tatil yapacağınız yer olsun.

Ne Zaman Gitmek İstiyorsunuz?

Tatilinizi nerede yapmak istediğinize karar verdikten sonra sıra geldi ne zaman yapacağınıza. En uygun tarih aralıklarını belirlemelisiniz. Bir tatile tatil denilebilmesi için en az 3 gün sürmesi gerekir. 3 ile 10 gün süreli bir tatil herkes için yeterli olan süredir. Aynı yerde 6 günden fazla kalmak bir süre sonra sıkıcı gelmeye başlamaktadır. Bu nedenle tatilinizi ortalama 5 gün tutmanızı öneriyoruz.

Bütçeniz Ne Kadar?

5 günlük tatil için ayırabileceğiniz bütçenin ne olduğunu belirlemelisiniz. 5 günlük tatile otel masrafı haricinde 500 lira mı ayıracaksınız yoksa bir maaşınızı mı ortaya koyacaksınız? Tatildeyken sürekli olarak seyahat mi edeceksiniz? Araba kiralayarak gezmek mi istiyorsunuz? Tüm bunların birer masraf olduğunu unutmayın.

Gezi Planınızı Yapın

Gideceğiniz yerde tarihi ve turistik yerler var mı diye kısa bir araştırma yapabilirsiniz. Eğer çevrenizde bu tarz yerler varsa gezip görmek isteyebilirsiniz. Hangi tarihlerde ve saatlerde bu yerleri ziyaret edebileceğinizi seyahate çıkmadan önce öğrenin ve planınızı oluşturun.

Otel Rezervasyonunuzu Önceden Yapın

Eğer bir otelde konaklayacaksanız rezervasyonlarınızı önceden yapmaya özen gösterin. Örneğin Nisan ayındayken tatil yapmaya karar verdiyseniz ve tatiliniz Temmuz ayına denk gelecekse, otel rezervasyonunuzu en geç Mayıs ayının ortasında yapmalısınız. Bu sayede hem daha uygun fiyatlardan otel masrafı yapmış olur hem de istediğiniz odaya yer bulabilirsiniz.

Önceden rezervasyon yaptırmanın bir diğer artısı tatil rotanızı belirlerken kolaylık sağlamasıdır. Eğer kalacağınız yeri belirler ve rezervasyon yaptırırsanız, tatile çıkmaya psikolojik olarak da kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Hizmetleri Araştırın

Tatil planınızın en önemli detaylarından birisi de budur. Seyahate çıkmadan önce mutlaka gideceğiniz yerdeki ücretsiz hizmetleri tespit etmelisiniz. Otel tarafından ücretsiz gezi turu mu veriliyor? Ücretsiz olarak katılabileceğiniz etkinlikler mi düzenliyor? Bunları internet üzerinden araştırarak kolayca bulabilirsiniz.

Kimi oteller paketlerinin içerisinde ücretsiz hizmetler sunmaktadır. Rezervasyon yaptıracağınız otelin hangi imkanları sizlere ücretsiz olarak sunacağını öğrenmelisiniz. Bu sayede tatil planınızı hazırlarken tesis içerisinde kullanabileceğiniz ve size faydalı olacağını düşündüğünüz hizmetleri de gitmeden öğrenmiş olursunuz. Eğer tesis size ücretsiz masaj imkanı sunuyorsa bunu kaçırmak istemezsiniz değil mi?