Yağ Aldırma Mı Karın Estetiği Mi? Hangisi Sizin İçin Daha Uygun?

Sekoya Health Consulting and Solutions

Vücudun en inatçı yağları karın bölgesinde bulunuyor. İnsanları kilo verimi ve yağ yakımı konusunda en çok zorlayan bölgenin karın olması alternatif yöntemlerle karın yağlarından kurtulmaya teşvik ediyor. Spor ve diyet yapıp iradesini zorlayan insanlar için karın yağlarını yakmak biraz daha uzun bir süreç olabilir. Bu sürece dayanamayanlar, daha kısa yoldan karnını şekillendirmek ve hayallerindeki vücut yapısına sahip olmak isteyenler için yağ aldırma, karın estetiği gibi cerrahi yöntemler bulunuyor. Uzmanlar cerrahi yöntemlerden önce mutlaka kişinin kendi iradesi ve isteği ile çabalamış olmasını tercih ediyorlar. Ancak buna rağmen inatçı yağlardan kurtulamayanlar için farklı yöntemlerle sonuç sağlanabiliyor.

Son günlerde popüler olan karın estetiği ile yağ alma operasyonu arasında ne gibi farklar var? Estetik Cerrah Op. Dr. Alper Mete Uğurlu yağ aldırma ile karın gerdirme operasyonları arasındaki farkı açıklıyor.

Yöntem Kişiye Göre Seçiliyor

Yağ aldırma ya da karın şekillendirme operasyonlarında hastanın kendi isteğinin dışında vücut yapısı, yağ oranı, yaşı, ameliyata uygunluğu ve daha pek çok kriteri göz önünde bulunduruluyor. Uzman bir göz tarafından yapılan değerlendirmenin ardından en kusursuz ve en sağlıklı yöntem belirleniyor. Ardından operasyon gerçekleştiriliyor.

Hızlı bir şekilde verilen aşırı kilolar sebebiyle karın kasları sarkabilir. Sarkmış görüntüden rahatsız olanlar için karın germe operasyonları öneriliyor. Ancak göbek bölgesinde toplanmış inatçı yağlarla başa çıkmak isteyenler için yağ aldırmak ideal bir operasyon olabilir.

Kim düz bir karın ve sıkı kaslara sahip olmak istemez ki? Günümüz teknolojilerinin gelişmesinin ardından yapılan estetik müdahaleler çeşitlenmeye başladı. Karın estetiği son birkaç yıldır en az burun estetikleri kadar popüler hale gelen bir operasyon türü oldu. İdeal vücut ölçülerine ulaşmak isteyen kişiler karın germe ve yağ aldırma operasyonlarını tercih etmeye başladılar. Bu operasyonların genellikle kadınlara yapıldığı yönünde yayılan yanlış bir algı var. Bu operasyonlar cinsiyet fark etmeksizin herkese yapılıyor. Özellikle istatistiklere bakılırsa son yıllarda erkek hastaların daha çok ilgisini çektiğini söyleyebiliriz.

Operasyonlar Nasıl Yapılır?

Tamamen acısız olan bu yöntemlerde hasta uyutuluyor. Bazı durumlarda da karın bölgesini hedef alan bir lokal anestezi uygulanıyor. Yağ birikmesinin gerçekleştiği bölgeler küçük kesiklerle açıldıktan sonra küçük bir tüp ile yağ altında ilerleme sağlanıyor. Yağ hücrelerinin yerinden ayrılması amaçlanıyor. Ayrılma işleminin bitmesinin ardından tıbbi bir vakum aleti ile yağlar parçalanarak alınıyor. Bu işlem hastanın yağ oranına ve kas yapısına göre birkaç farklı şekilde seanslar halinde uygulanabilir.

Normal Hayatınıza Hemen Dönebilirsiniz

Operasyonların ardından verilecek ağrı kesicilerle birlikte ağrı eşiğiniz yükseltilir. Bunun üzerine operasyonu olduktan sonra aynı gün birkaç saat içerisinde doktorun izni ile hastaneden ayrılabilirsiniz. 48 saatlik bir dinlenmenin ardından kişilerin normal hayatlarına dönmeleri bekleniyor. Ancak bir süre aşırı ağırlık kaldırma, doktorun onayı olmadan spor yapma ve ağır fiziksel aktiviteler uygulamak yasaklanabilir.

Düz bir karın, sıkı karın kasları ve ideal vücut ölçülerine ulaşmak sağlık durumu el verdiği müddetçe son derece basit bir işlem olarak hastanelerde yapılıyor. Ameliyattan bir süre sonra sağlıklı beslenme ve düzenli sporla birlikte vücut ölçülerinizi koruyabilirsiniz.