İş Yaşamında Yüksek Performansın Püf Noktaları!

İş yaşamında yüksek performansa sahip olmak, verimlilik ve üretken olabilmek ile yakından bir ilişki içerisindedir. Performansı yüksek olan personellerin aynı zamanda motivasyon konusunda dahil olmak üzere karar alma, uygulama ve planlama sürecinde başarılı oldukları görülmektedir.

İş Yaşamında Performans Neden Önemlidir?

İş yaşamında performansın önemli olması, şirket kültürü, hedefleri ve projeleri başta olmak üzere personelin takım arkadaşlarıyla olan uyumu, kariyer hedefleri ve iş-özel yaşam dengesi ile ilişkilendirilmektedir. Yüksek performans, beraberinde iş yaşamındaki kaliteyi, verimliliği ve üretken olmayı da getirmektedir. Üretken olmak ile yüksek performans birbirine karıştırılmamalıdır. İnsan, girişimci ve yenilikçi olabildiği müddetçe üretken olabilmektedir. Dolayısıyla yüksek performansa sahip olmak, üretken olabilmeyi de beraberinde getirdiği için hassas ve önemli bir konudur.

Bireyler yüksek performansa sahip olduğunda başarıya odaklanacak ve hedefleri konusunda yoğunlaşma imkanı bulacaktır. Dolayısıyla başarı da kaçınılmaz bir hale gelecektir. Personeller yüksek performansı geliştirmek adına kişisel gelişimlerine ve eğitimlerine de önem vermelidir. Bu konuda bireylerin uygulayabilecekleri püf noktalar da vardır.

Performansı Geliştirme Yolları Nelerdir?

Başarının püf noktaları ve performansın yüksek olmasının bağlı olduğu kriterler de bellidir.

  • İş hayatındaki pozisyonlar zaman içinde başarı ile orantılı olarak yükselir ya da düşer. Bunda elbette ki; performansın önemi vardır. Ancak bununla birlikte sahip olunması gereken diğer özellikler de göz ardı edilmemelidir. İş yaşamındaki konumunuzun her an değişebileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Her şeye hazırlıklı olmak, performansınızın dengede olmasını sağlar.
  • Sevmediğiniz bir işiniz varsa başarıya ulaşmak hiç kolay değildir. Çünkü sevmeden yapılan işlerde performansı yüksek tutmak neredeyse imkansızdır. Bu yüzden de henüz küçük yaşlardayken ya da iş hayatının başında ilk iş deneyimi sırasında hangi iş kolunda çalışılmak istendiğine doğru karar verilmelidir.
  • İş hayatında yaşanacak olan olumsuz sürprizlere açık olmak duygularda yaşanması muhtemel iniş ve çıkışları önler. Böylece iş hayatındaki olumsuz hallerle başa çıkmak kolaylaşır.
  • İş hayatında güçlü görünmek o kişinin performansını artması için fayda sağlar. Kayıplar karşısında bile gülümsemeyi becerebilmek bir sonraki hamleler için daha güçlü olmaya yarar.
  • Çalışma hayatında önseziler, mantık kadar güçlü bir etki yaratmasa da yine de başarıya giden yollar arasında yer alır. Çalışma hayatında güven sağlayabilmek için doğru kararlar vermek ve bu sayede başarıya ulaşmak seçilecek olan etkili yöntemlerdendir.
  • Sağlıklı ve düzenli bir yaşamın iş yaşamında başarı üzerinde mutlak bir etkisi vardır. Beslemesine dikkat eden, sağlığını önemseyen çalışanlar az hastalanır, daha az sağlık sorunu yaşarlar. Bu durum performanslarını da olumlu etkiler. Düzenli uykunun da başarıyla alakası vardır. Uykusuz kalmak gün boyu enerjinin ve motivasyonun düşük olmasına yol açar. Yeteri kadar uyumak ve düzenli beslenmek kişisel yaşamda olduğu kadar iş yaşamında da etkilidir.