Bin Ladin Devri Sona Erdi! Artık 500 Euro Basılmayacak!

Avrupa Merkez bankası bir süredir 500 euroluk banknotlar üzerinde çalıştıklarını ifade etmişti. Bu açıklamanın ardından nasıl bir değişiklik yapılacağı merak konusu oldu. 500 euroluk banknotların bilmeyenler için son yıllarda terör faaliyetlerinde ve kara para aklama işlemlerinde sıklıkla kullanıldığını söyleyebiliriz. Bunun ardından bugün yeni bir açıklama geldi ve karar açıklandı. Avrupa Merkez Bankası 27 Ocak tarihinden itibaren 500 eurolu banknot basımını durdurduklarını açıkladı. Bu kararın Avrupa Birliği’ne üye olan 19 ülkeden 17 tanesinin ortak kararı sonucunda alındığı öğrenildi.

Üye ülkelerin desteği sonrasında euro hakkında yeni dönem başlamış oldu. Bu kararın alınma gerekçesi son derece merak edildi. Avrupa Merkez Bankası durumu bu banknotların en çok terör örgütleri tarafından kullanıldığının tespit edilmesi sonucunda aldıklarını açıkladı. Gösterilen gerekçe pek çok ülke tarafından mantıklı bir karar olarak değerlendirdi.

500 Euro Tarihe Karışıyor

Avrupa Merkez Bankası’nın gündeminde çok uzun süredir bu konunun yer aldığı öğrenildi. Sonunda yapılan istişareler ve alınan ortak karar sonrasında basımın durdurulmasına karar verildi. Yeni dönemde 500 euroluk banknotların tarihe karışması planlanıyor.

Avrupa Birliği’ne üye olan ve en çok euronun kullanıldığı 19 ülke ortak bir karara varmak için bir araya geldiler. Ancak bu karara 17 ülkenin olumlu yanıt verdiği öğrenildi. Bu durum çeşitli tartışmaları beraberinde getirdi. Olumsuz kararlarını ileten ülkelerden birisi Avusturya oldu. Euronun ülkede çok sık kullanılmasından dolayı böyle bir karar verildiği öğrenildi. Kararını olumsuz olarak açıklayan diğer ülke ise Almanya oldu. Almanya bu süreçte sorunsuz bir dönüşüm amaçladığı için 26 Nisan tarihine kadar banknot basmaya devam edeceğini açıkladı.

Kararın verilmesinin ardından istatistiksel bir çalışma yapıldı. Banka tarafından ortaya konan verilere göre dolaşımda bulunan paraların sadece yüzde 2.4’lük kısmının 500 eurolardan oluştuğu öğrenildi. Bu son derece küçük bir rakam gibi görünmesine karşın paraların değeri karşılaştırıldığı zaman büyük şaşkınlık yaşandı. Piyasada bulunan tüm euroların yüzde 20 fazlasını parasal değer olarak oluşturduğu belirlendi.

Genellikle halk arasında 500 euroluk banknotlara verilen isim Bin Ladin banknotları olarak geçiyor. Bu durum bir süre sonra rahatsız edici boyutlara ulaşmaya başladı. Terör örgütlerinin bu paraları bir simge olarak kullanmaya başladıkları tespit edildi. Euro para biriminin en değerli banknotları arasında bulunan bu miktarlar kara para aklama ve terör faaliyetleri için kullanılmaya başlandı. Bir süre sonra terör örgütü ile mücadele sırasında etkili olması ve örgütlerin faaliyetlerinin zayıflaması için tedavülden kaldırılmasına karar verildi.

Yüksek meblağları karşılayan 500 eurolar halk arasında pek tercih edilmiyor. En çok yasa dışı örgütler tarafından kullanılıyor. Üzerinde Bin Ladin banknotu yargısı taşımaya başlayan para birimleri artık tarihe karışacak. İlerleyen yıllarda ise piyasadan tamamen silinip gitmesi bekleniyor. Bir nesil 500 euroluk banknotlara asla ulaşamayacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*