Bir Delinin Hatıra Defteri bir kez daha sahneye çıkıyor!

Bir Delinin Hatıra Defteri bir kez daha sahneye çıkıyor!

Yaz ayında çıktığı Ege turnesinde sahnelediği Bir Delinin Hatıra Defteri ile büyük beğeni toplayan usta oyuncu Erdal Beşikçioğlu, aynı oyunu ile bir kez daha tiyatroseverler ile buluşmaya hazırlanıyor.

4 Kasım Pazar günü Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde bir kez daha tiyatro severlerin karşısına çıkacak olan oyun, Çar 1. Nikolay’ın baskıcı devrinde yaşamış küçük bir devlet memurunun hayatı üzerine kurgulanıyor. Nikolay Vasiliyeviç’in adını efsanelerin arasına yazdıran eserinde, Poprişçin’in deliliğe doğru gidiş hikayesinin sahneye konuluyor.

Erdal Beşikçioğlu’nun tek kişilik performansı, M. Cem Emüler’in yönetmenliğinde sahneye konan oyunun konusu ise şöyle:

Çar 1. Nikolay’ın baskıcı devrinde yaşamış küçük bir devlet memurunun hayatı üzerine merkezlenir. Günlük formatında yazılan hikâye, başkahraman Poprişçin’in deliliğe doğru gidişini anlatır. Yaşadığı sıkıcı ve tekdüze hayata bir de müdürünün kızına duyduğu aşk eklenince içinde bulunduğu girdap iyice büyür. Aksenti İvanoviç Poprişçin’in baskıcı sistemde boyun eğmeme çabaları ve yaşadığı psikolojik gel-gitler, kendisini İspanya Kralı sanmasına kadar devam eder ve akıl hastanesine kapatılmasıyla son bulur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*