Cehennemağzı mağaralarına Herkül desteği

Cehennemağzı mağaralarına Herkül desteği

Mitolojik hikayelerde, Cehennemağzı mağarası, Herkül’ün Cehennem Köpeği Kerberus’u ölüler ülkesinden kaçırdığı yer olarak geçen, M.Ö. 2500’lü yıllara kadar uzanan geçmişi ile ilgi gören Cehennemağzı mağaraları, 5 yılda yerli ve yabancı 140 bin turist tarafından ziyaret edildi.

Mağarayı çekici kılan mitolojik hikayeye göre, Herkül, Kral Eurystheus tarafından verilen on iki görevden sonuncu ve en güç olanı, Cehennem Köpeği Kerberus’un, hiçbir ölümlünün bir daha geriye dönemediği Ölüler Ülkesi’nden kaçırılmasıdır. Herakles, Altın Post’u aramak üzere yola çıkan Argo Gemicileri ile birlikte Kdz.Ereğli’ye gelir ve Hermes ile Athena’nın da yardımıyla Kerberus’u yeryüzüne çıkarır. Eurystheus’un Kerberus’u gördüğünde çok korkması üzerine, Herakles onu tekrar Ölüler Ülkesi’ne bırakır. Herakles’in Kerberus’u kaçırmak üzere Ölüler Ülkesi’ne indiği yer Cehennemağzı Mağaraları’dır.

cehennemağzı mağaraları

Bir başka iddiaya göre ise, şehir tekfurunun kızı hizmetkarı olan gence aşık olur; birlikte evden kaçarlar ve Cehennemağzı Mağaraları’ndaki kız-oğlan odasına saklanırlar. Cehennem zebanisi de dışarıdan gelecek tehlikelere karşı onları korur. Mağaraya giremeyen tekfur kızına ve genç hizmetkarına “taş olun” diye seslenir, kız ve oğlan taş kesilir.

Giriş ücreti 5 TL olan mağara, bayram’larda dahil olmak üzere Pazartesi günleri dışında her gün akşam 19.00’a kadar ziyaret edilebiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*