Devlet Tiyatroları yollara düşüyor

Devlet Tiyatroları yollara düşüyor

40 yıllık hasreti dindirecek olan Devlet Tiyatroları, Orhan Kemal’in Üç Kağıtçı, Necip Fazıl Kısakürek’in Reis Bey, Dostoyevski’nin Suç ve Ceza ile Turgut Özakman’ın Fehim Paşa Konağı eserlerinin oyunlarını sahneye koyacak.

Anadolu’da tiyatrosu bulunmayan yerler için yola çıkacak olan Devlet Tiyatroları tır’ı, sosyal sorumluluk çalışması kapsamında, ‘Kamyon, TIR Tiyatrosu’ projesi ile köylere, küçük yerleşim alanlarına varıp, oradaki çocuklara ve gençlere tiyatro oyunları sahneleyecek.

Mayıs ayında başlanacak olan proje’nin yanı sıra Nöbetçi Tiyatro uygulaması ile sezon’da seyretme imkanı bulamayan oyunlarde çeşitli noktalarda faaliyet geçecek. Normal sezonda oyunları izleyemeyenler için Ankara, Sivas, Trabzon, Konya ve Bursa’da başlatılacak olan ‘Nöbetçi Tiyatro’ uygulaması devreye sokulacak.

Önemli projelere imza atan Devlet Tiyatro’ları unutulmaya yüz tutmuş Türk masalları için de bir çalışma yürütmeyi hedefliyor. Bu konuda açıklama yapan Devlet Tiyatroları genel müdürü, Mustafa Kurt “Türk masallarımızla ilgili bir hazırlık yaptık. Türk masallarını hem yurt içi hem de yurt dışında anlatacak bir ekip oluşturduk. Şu anda İzmir Devlet Tiyatrosu’nca yapılan Türk masallarından oluşan bir oyunumuz var” açıklamalarında bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*