Dizilerin Yeni Bölümleri Ne Zaman Başlayacak?

Diziler

Yılbaşı tatili itibarı ile ekranlarda yayınlanan fenomen dizilerin başlama tarihleri belli oldu. 3 hafta ara verilen Çukur, Avlu, Bizim Hikaye gibi dizilerin yeniden yayın tarihleri böylece netlik kazanmış oldu.

Ekranlarda ilgi ile takip edilen diziler, yılbaşı tatili ile yayınlarına ara vermek zorunda kaldı. Reklam verenler ile yapımcılar arasındaki anlaşmazlık nedeni ile kriz baş göstermişti. Merak edilen dizilerin çoğunun 21 Ocak Pazartesi tarihinden itibaren başlaması bekleniyor.

Bu bağlamda; Yasak Elma, Çukur ve Söz’ün 21 Ocak; Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz ve Kadın 22 Ocak; Sen Anlat Karadeniz 23 Ocak; Avlu, Bizim Hikaye, Çarpışma, Muhteşem İkili ve Bir Zamanlar Çukurova 24 Ocak; Gülperi, Arka Sokaklar ve Kızım 25 Ocak; Erkenci Kuş ise 26 Ocak tarihinde başlayacak.

Diziler Yayından Kalkabilir

Ekranlardaki diziler genelde yeni yıl dahilinde en fazla 2 hafta süre ile ara veriyordu. Ancak bu sene bu konuda tuhaf bir gelişme yaşandı. TV kanalları tarafından ortak olarak alınan karara doğrultusunda 3 haftalık bir ara verildi. İzleyenler özellikle Sen Anlat Karadeniz, Çukur, Kadın, Yasak Elma gibi dizileri merakla beklemeye başladı. Alınan karar neticesinde dizi sektöründe bazı sallantılar yaşandı. Maliyetlerin yüksek olması nedeni ile oyuncuların aldığı paraların rekor seviyelere kadar çıkması reklamlardaki pay oranının düşmesini tetikledi.

Diziler

İnternetin devreye girmesi sonrasında dizilerdeki izlenirliliğin azalması ile reklam verenler oldukça zor durumda kaldı. Kanallar da bunun önüne geçmek için bir süredir kendi internet sitesi üzerinden paralı sistem ile yayın yapmayı planlamaya başladı. Dijital mecralar üzerinde yayınlanacak olan reklamlardan şimdilik ne kadar ücret alınacağı ise kesinlik kazanmadı.

TRT’nin de devreye girmesi ile senaristler ve yapımcı şirketler arasında yeni bir görüşme gerçekleştirildi. Şayet anlaşılamama gibi bir durum çerçevesinde izleyenlerin mağdur kalmaması için reklam verenlerin dizilerdeki reklam sürelerini kısaltma gibi bir duruma kadar gitmesi gündeme geldi.

Yeni Bölümler Ne Zaman?

Tüm bu yaşanan gelişmeler ışığında dizi sektöründeki yapım şirketleri star oyuncuların yer aldığı projeleri sonlandırmaya kadar gidebilecek. Bu durum çerçevesinde ise uzun dönemli sözleşme yapan oyuncular oldukça zor bir durumda kalacak. Bununla beraber yüklü miktarda sözleşmeler ortaya çıkacak. Dizilerde emeği geçenlerin ise işsiz kalabileceği de gündemde…

Diziler

Diziler konusunda bir takım açıklamalarda bulunan ünlü oyuncu Gülse Birsel, yılbaşı tatilinden sonraki 3 haftalık süreçte izleyenlerin biraz daha bekleyeceğini söyledi. Ocak ayının ilk 2 haftasında sadece dizilerin değil fragmanların da kesinlikle yayınlanmayacağını ve bu durumun biraz sıkıntı doğurabileceğini hatırlattı. Ancak 21 Ocak Pazartesi tarihi itibarı ile özellikle Show TV ekranlarının fenomen dizisi Çukur ve Star TV’de yayınlanan Söz dizilerinin yeni bölümlerinin izleyiciler ile buluşmasına artık kesin gözüyle bakılıyor. Ondan sonraki günlerde ise diğer kanallara ait diziler ekranlarla buluşmaya devam edecek. Tüm bunların dışında herhangi bir gelişme de ise diziler final yapma noktasına kadar gelecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*