Dünyanın En Zenginleri Açıklandı! 26 Zengin 3.8 Milyar Kişiye Karşı!

Dünya üzerinde son zamanlarda meydana gelen yoksulluklar ve oranları tartışılırken aynı zamanda en zenginlerde tartışılmaya başlandı. ‘Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış’ sözünü haklı çıkartarak son zamanlarda dünyanın en zengin 26 kişisi listelendi. Listeden ortaya çıkarılan farklı sonuçlar çok daha dikkat çekici. İngiltere merkezli olan ve pek çok şubesi bulunan sivil toplum örgütü Oxfam dünyanın en zengin kişilerini farklı açıdan ele aldı. Konu hakkında hazırladığı bir raporun ardından 2018 yılında dünyanın en zengin 26 kişisinin mal varlığı detaylı olarak incelendi.

İncelemede dikkat çeken başka ayrıntılara da yer verildi. 26 kişinin mal varlığının toplamı dünya üzerindeki en yoksul 3.8 milyar kişinin mal varlığına eşit. Araştırmaya göre 26 kişinin dünya üzerinde 3.8 milyar kişiye eş değer olduğu saptandı. Mal varlıkları konusunda ise listedeki kişilerinde net açıklamalar yapmaktan kaçındığı tespit edildi.

26 Kişi 3.8 Milyar Kişiye Denk!

Komik bir tablo olarak değerlendirilmesine rağmen biraz daha detaylara inildiği zaman tablonun aslında içler acısı bir durumu açıkça ortaya koyduğunu görmek mümkün. Büyük şirketlerin ödemiş oldukları vergilerin düşürülmesi, halkın büyük bir kısmının yararlandığı kamu hizmetlerinde ise çeşitli kesintilerin yapılması bu tablonun ortaya çıkmasına neden oluyor. Ortaya çıkan tablodan kısaca hükümetler sorumlu tutuldu. Bunun üzerine fakirden alarak zengine vermeye devam eden hükümetler zengin ile yoksul arasındaki uçurumun yükselmesini sağlıyorlar.

Araştırmalar Tehlikeyi Bildiriyor

Geçtiğimiz yıl ‘Kamu Yararı ve Şahsi Servet’ adı altında yeni bir inceleme başlatıldı. Bu inceleme sonrasında elde edilen raporlara göre zenginlerin daha zengin olduğu ve yoksulların giderek yoksullaştığı bir kez daha ortaya konmuş oldu. Geçtiğimiz yıl mal varlığı 1 milyar doların üzerinde olan kişilerin bu yıl genelinde toplam mal varlıklarının yüzde 12 seviyesinde artırdığı tespit edildi.

Dünyanın en yoksul kişileri olarak seçilen toplam 3.8 milyar kişinin ise mal varlıkları üzerinde yapılan incelemelerde bir yıl içerisinde yüzde 11 seviyelerinde bir azalmanın meydana geldiği tespit edildi. Örgüt tarafından bu dengesizliğin sebepleri araştırıldı. Sebep olarak hükümetlerin tavırları gerekçe olarak gösterildi. Halkın çoğunluğunun yararlanmış olduğu kamu hizmetlerinin çeşitli bahanelerle kesilmesi ve ardından büyük şirketlerin ödemesi gereken vergilerde ciddi indirimlere gidilmesinin tablodaki sorunlu artışı ortaya çıkardığı belirlendi.

Yapılan araştırmaların derinleştirilmesinin ardından toplam vergi gelirlerinin her 1 dolarının sadece 4 sentlik kısmının servet vergilerinden elde edildiği öğrenildi. Günümüzde zenginlerden daha çok yoksul olan kesimden vergi kesildiği düşünüldüğü zaman bu konuda zenginlerin mal varlıklarının artmasına şaşırmamak gerekir. Rapora göre dünyanın en zengin kişilerinin ödediği vergilerin yarı yarıya artırılması halinde 262 milyon çocuğun temel eğitim masrafları karşılanabilir. 3.3 milyon insanın hayatını kurtaracak sağlık harcamalarının bütçesi tamamlanmış olur. Ancak hükümetlerin bu konuda bir çalışma yapmaya niyeti yok gibi görünüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*