Yeşilçam’ın Usta Oyuncularından Ayşen Gruda’yı Kaybettik…

Uzun zamandır kanserle mücadele eden ve yoğun bakımda tedavi gören tiyatro ve sinema sanatçısı Ayşen Gruda’yı ne yazık ki kaybettik…

Yeşilçam’ın efsanevi isimlerinden tiyatro ve sinema oyuncusu Ayşen Gruda, uzun zamandır tedavi altında olduğu hastanede dün yaşamını yitirdi. Bu sanat dünyasının önemli bir değeri olan Gruda için yarın öğle namazına müteakiben, Zincirlikuyu mezarlığında bir tören gerçekleştirilecek.

Binlerce İzleyici ve Sevene Sahip Olan Ayşen Gruda Kimdir?

Ayşen Gruda, 1944 yılında İstanbul’un Yeşilköy İlçesi’nde Gruda ailesinin ortanca kızı olarak doğdu. Daha henüz çocuk yaşlarındaki iken Ermeni komşularının taklidini yaptığı esnasında yetenekli olduğu fark edilen Ayşen Gruda, lise çağındayken babasını kaybedince okulu bırakıp ailesinin geçimine destek olabilmek adına çalışmaya başlamak zorunda kaldı.

İlk olarak 1962 yılında Kongre Eğleniyor isimli bir vodvilde ufak bir rol edinen Ayşen Gruda, bu gösteride hizmetçi karakteri ile seyirci karşısına çıkmıştı. Sonrasında ise Tevfik Bilge’ye ait olan turne tiyatrosunda ile de profesyonel oyunculuğa adım atmış oldu.

Ayşen Gruda, Ankara Meydan Sahnesi’nde tanışmış olduğu yine kendisi gibi tiyatro oyuncusu Yılmaz Gruda ile 1965 yılında dünya evine girdi. Kızı Elvan’ı dünyaya getirmesi ile tiyatroya bir süre ara vermek durumunda kalan Gruda, 76 yılında eşiyle ayrıldıktan sonra yine aynı soyadı kullanmaya devam etti.

16 Yıl Boyunca Tiyatro Oyunlarıyla Büyük Alkış Topladı

Sinema ve tiyatronun önemli isimlerinden Ayşen Gruda, yaklaşık olarak 16 yıl boyunca tiyatroda kariyerini en üstlere taşıdıktan sonra, televizyonda skeç canlandırmaya başladı. 1977 yılında canlandırmış olduğu bir oyunda Domates Güzeli Nahide Şerbet karakterini oynayan Gruda, o günden sonra “Domates Güzeli” olarak şöhret kazandı.

Sergilediği Performansları ile Seyirciyi Kahkahalara Boğdu

Usta sanatçı, Ah Evlendim Vah Evlenemedim, Papaz Kaçtı, Bizim Sınıf, Bizim Sınıf, Hisseli Harikalar Kumpanyası ve Dün Gece Yolda Giderken Çok Tuhaf Bir Şey Oldu gibi peç çok tiyatro oyununda rol almasının yanı sıra, Deve Kuşu Kabare, Mum Söndü, Yedi Kocalı Hürmüz ve Hababam Sınıfı Müzikali gibi çeşitli müzikal oyunlarında da oynadı.

Ayşen Gruda ayrıca sinemada Adile Naşit gibi bir usta ile beraber Ertem Eğilmez filmlerinde çekirdek kadro olarak yer alırken, Yeşilçam’ın en önemli isimleri ile de pek çok sinema filminde yer aldı.

Usta sanatçının son dönemlerine bakıldığında ise, 2008 ile 2018 yılları arasında Gece Gündüz, Pazarları Hiç Sevmem, Kağıt, Seni Seviyorum Adamım, Dedemin Fişi, Kötü Kedi Şerafettin, Babamın Ceketi ve Sevgili Komşum gibi sinema filmleri ile seyircinin karşısına çıktı.

2006 yılında Sadri Alışık Ödülleri, 2010 yılında ise Uluslararası Altın Portakal Film Festivali’nin “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” kategorisinde ödüle layık görülen Ayşen Gruda, son olarak 2012 yılında İstanbul Film Festivali’nin Onur Ödülü’nü almaya hak kazandı.

Tiyatro ve sinema sektörüne atıldığı günden bu yana yüzlerce sinema filmi ve tiyatro oyunu ile seyircinin alkışlarını toplayan usta oyuncu ve büyük değer Gruda, son olarak Garanti Bankası’nın reklam filminde yer almıştı.

Bugün İse Gruda Sevenlerini Yasa Boğdu…

Cenaze töreni yarın öğle vaktinde Zincirlikuyu Mezarlığı’nda gerçekleştirilecek olan sanatçının ailesine sabır, sevenlerine baş sağlığı diliyoruz…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*