15 Ülke’den 207 yayıncı ile İstanbul Arapça Kitap Fuarı kapılarını açtı

15 Ülke'den 207 yayıncı ile İstanbul Arapça Kitap Fuarı kapılarını açtı

Kitapların yeni dünyalara açılan kapılar olması nedeni ile ‘Yeni Bir Dünya Keşfet’ sloganının kullanıldığı fuarın açılışında yapılan konuşmada son zamanlarda yaşanan Arap göçü de dikakte alınarak, “Türkiye’de ciddi bir Arap varlığı oluşmuştur. Bunun yanı sıra Türkiye’de eskiden beri yani Cumhuriyetin kurulmasından itibaren oluşan sınırlar içerisinde de yaşayan bir Arap nüfus var. Zaman zaman turistik ziyaretlerle 10 milyonu bulabilecek bir sayı” dendi.

FUARA, 15 ÜLKEDEN 207 YAYINCI KATILDI

Basın Yayın Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Kısakürek de fuarın 6 bin metrekareye yakın alanda 15 ülkeden 207 yayıncıyı ağırladığına dikkati çekerek, program kapsamında 9 gün boyunca 70’ten fazla yazar buluşması, etkinlik ve konferans düzenleneceğini de belirtti.

ARAP COĞRAFYASIYLA TARİHİ BAĞ

Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çok fazla Arap kökenli vatandaşımız var. Ayrıca bazı durumlardan dolayı ülkemizde hem Suriyeli hem Iraklı çok fazla vatandaşımız var. Onların birçoğu İstanbul’a yerleşti. Hatta şu anda 37 tane Arap kökenli yayıncımız var İstanbul’da faaliyet gösteren. Dolayısıyla bir müddet sonra fuar, burada yaşayan Arap kökenli vatandaşlarımız için bir ihtiyaç haline geldi. Bu sadece fuarların içinde 3-5 tane küçük dükkanla bitmiyor. Gördüğünüz gibi 200’ün üzerinde yayıncı var ve dün gördüğüm kadarıyla herkese ayrı ayrı teveccüh var. Bir de Türkçe kitapların satıldığı fuarlarımızdaki gibi her türden, yelpazenin her tarafından Arap yayıncı var. Dolayısıyla bu da özellikle Arapça fuarı denince dini yayınlar fuarı mantığından kurtarmış oluyor fuarımızı. O bakımdan da teveccüh göreceğine inanıyoruz.

9 Eylül’e kadar sürecek olan Fuar’a Mısır, Ürdün, Suriye, Lübnan, Cezayir, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan, Sudan, Fas, İngiltere, İtalya, İran ve Irak’tan yayıncılar katıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*