Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Tiyatroları Genel müdürleri atandı

Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Tiyatroları Genel müdürleri atandı

Bu yılın ocak ayında Devlet Opera ve Balesi genel müdürlüğüne getirilen eski TBMM başkanı İsmail Kahraman’ın da yeğeni olan Murat Karahan, DOB’un başında kalarak görevine devam edecek.

Karahan’ın ilk ataması sonrasında, Dünyaca ünlü bir tenoru bürokrasinin içinde boğdurmanın ne anlamı var eleştirileri yükselmişti, öyle ki Karahan’ın neredeyse tek boş bir günü yoktu. Dünya’nın her yerinde sanatını icra eden, kapalı gişe performans sergileyen birini genel müdür yapmak, onun önünü tıkamak düşüncesi hakim olmuştu ancak Karahan görevini ve sanatını dengelemeyi başardı.

Karahan yaptığı açıklamada, operayı halka indireceğiz diyerek, operayı artık kalburüstü kitlenin seyredebileceği bir sanat olmaktan çıkarma sinyalleri verdi. Karahan o sözlerinde, “Operayı halka indireceğiz, halkı operaya çıkartacağız. Kimse aşağıda veya yukarıda değil. Halkımız da çok yüksekte, opera da çok yüksekte bir sana” dedi.

Diğer bir atama olan Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğüne ise, yine görevinin başında olan Mustafa Kurt tekrar atandı. 2018 yılında görevi asaleten yürüten Nejat Birecik’in görevden alınmasının ardından göreve getirilen Kurt’ta yerini koruyan isimlerden oldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*