Dünya Gitgide Daha Sıcak Oluyor! Tehlike Kapıda mı?

Son dönemlerde dünya yüzeyinin sıcaklık durumu kayıt altına alınırken, bu kayıtların tutulmaya başladığı günden bu yana en sıcak geçen yıllardan birinin 2018 olduğu anlaşıldı.

Herhangi bir kar etme amacı bulunmayan Berkley Eart tarafından yayınlanan rapora göre, geçtiğimiz yıl dünya yüzey sıcaklığının yaklaşık olarak 14,96 derece olarak kayıtlara geçerken, bu rakamların 1850 ila 1900 arası yüzey sıcaklığına kıyasla 2,09 derece daha yüksek olduğu belirlendi.

Kara ve Denizler En Yüksek Sıcaklığa 2018’de Ulaştı

Berkley Eart’ın iklim bilimcileri, dünya yüzey sıcaklığı ile alakalı olarak notla alınmaya başladığı günden bugüne kadar sırası ile 2016, 2017, 2015 ve 2018 yıllarının en sıcak dönemler olduğunu ifade ederken, 2016 yılında meydana gelen El Nino kasırgasından dolayı kara ve denizlerin en yüksek sıcaklığının geçtiğimiz yıl gerçekleştiğini belirtti.

Öte yandan açıklanan bu raporda, geçtiğimiz yıldaki hafif düşüş kısa süreli doğal değişkenliği ortaya serecek olsa da, genel verilerin küresel ısınmaya ilişkin uzun süreli bir eğilim ile tutarlı bir şekilde kalınabileceği ifade edildi.

Berkley Eart kuruluşunun iklim bilimcileri, dünyanın yüzey sıcaklığının bu yıl, geçtiğimiz yıla kıyasla daha fazla olacağı öngörüsünde bulunurken, aynı zamanda 2019 yılında, 2016 yılının dünya yüzey sıcaklığı rekorunu aşması konusunda herhangi bir beklentinin olmadığını da ifade etti.

Amerika Birleşik Devletleri Federal Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi ile Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi, 2018 yılında elde edilen dünya yüzey sıcaklığının gerek analizini, gerekse notlarını her sene Ocak ayı itibari ile yayınlamakta idi. Ancak bu her iki kurum da, federal hükümetin o tarihte kapalı olmasından dolayı, bu bilgileri henüz yayınlayabilmiş değil.

2019 Yılı Hepsinden Sıcak Olacak

Tüm bunların yanı sıra geçtiğimiz günlerden Kopernik İklim Değişikliği Kurumu tarafından da bazı açıklamalar yapıldı. Yapılan açıklamalarda yine 2018 yılının en sıcak geçen dördüncü yıl olduğuna dikkat çekilirken, 2019 yılının ise hepsinden daha sıcak geçeceği tahminlerinde bulunulmuştu.

Bu İşaretler Alarm Verici!

Kopernik İklim Değişikliği Kurumu Başkanı Jean  – Nöél Thépaut açıklamalarında, Avrupa’nın pek çok bölümünde etkili olan aşırı sıcaklıkların ve kuru yazların ya da kutup bölgelerindeki yükselişe geçen ısı düzeyinin herkes adına tehlikeli işaretler olduğunu dile getirdi.

Hatırlayacak olursak geçtiğimiz yıl Yunanistan ve Amerika’nın California eyaletinde büyük orman yangınları meydana gelmiş ve Hindistan’ın Kerala Bölgesi ise 1920 yılından bu yana meydana gelen en büyük sel felaketine ev sahipliği yapmıştı. Ayrıca Avustralya ve Afrika’da da oldukça sıcak havalara şahit olunmuştu.

Antarktika’daki Buzlar Eriyor Mu?

Öte yandan konuya ilişkin ABD Ulusal Kar ve Buz Verileri Merkezi tarafından elde edilen bilgilere göre Antarktika ve etrafındaki buz kütleleri, bu yılın daha ilk günlerinden beri en düşük seviyede seyrediyor.

Kopernik Kurumu ve Berkley Eart tarafından yapılan bu açıklamalar, BM Dünya Meteoroloji Organizasyonu’nun geçtiğimiz yıl Kasım ayında belirtmiş olduğu 2018 yılının en sıcak dördüncü yıl olacağı tahminlerini doğrulamış oldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*