Ev İşleri Yapsınlar Diye Erkekleri Kadın Gibi Yetiştiriyorlar! İşte O Erkekler!

Büyük Okyanus’un ötesinde güney bölgede bulunan adalar topluluğu olarak bilinen Samoa ismini son zamanlarda sık sık duyurmaya başladı. Bir kabilenin birleşimi olarak bilinen toplulukta yıllardan günümüze kadar gelmiş çeşitli gelenekler bulunuyor. Kendi içerisinde yaşayan ve dışarı açılmayı pek sevmeyen bu topluluğun kendi geleneklerine son derece bağlı oldukları belirlendi. Ancak yapılan incelemelerde en ilginç geleneğin ise Fa’afafine olduğu öğrenildi. Bunun ne olduğunu merak ediyor musunuz? İlginç geleneğin detayları çok daha ilginç görünüyor.

Fafafini olarak da bilinen bu sözcüğün kelime anlamı Samoa kültürüne göre üçüncü bir cins olarak ifade ediliyor. Toplum tarafından yaratılan ve kendi içlerinde kabul gören bu cins yaptıklarıyla ya da yapmak zorunda olduklarıyla büyük şaşkınlığa sebep oluyor. Biyolojik olarak toplum içerisinde erkek olarak doğmuş bireyin büyütülme ve yetiştirilme esnasında kadın gibi yetiştirilmesi anlamına gelmektedir Toplumda kadın rolüne oturtulan bu kişiye diğer kabile üyelerinin de normal bakması işin biraz daha ilginç bir hal almasına neden oluyor.

Neden Kadın Gibi Yetiştiriliyorlar?

Toplum içerisinde kadınların ciddi bir eksiklik içerisinde olduğu belirlendi. Sayının tam olması kadının toplumda yerine getirdiği işlevleri eksiksiz bir şekilde yerine getirdiği anlamına gelmiyor. Ortaya çıkan yetersizlik sebebiyle biyolojik olarak erkek olan ancak tıpkı kadın gibi yetiştirilen bireylerin bu eksikliği ortadan kaldırması amaçlanıyor. Samoa toplumunda kabul görmüş olan bu durum bizim için son derece garip gelebilir.

Toplum içerisinde doğan bazı erkek çocuklarına küçük yaşlarda kadın rolünü veren ebeveynleri erkek çocuklarını tıpkı kız çocukları gibi yetiştirmeye başlarlar. Bunun üzerine toplum kendi ihtiyaçları doğrultusunda doğan bireylere kadın ya da erkek gibi yaşayabilecekleri rolü biçerler. Toplum içerisinde nasıl erkek ya da kadın olmak üzere iki cinsiyet varsa ve bu durum normalse Samoa kültürü için üçüncü bir tür olan Fafafine kültürü de son derece normalleşmiştir.

Kadınların Görevlerini Üstlenirler

Toplum içerisinde onlara homoseksüel ya da travesti gözüyle bakılmaz. Aksine toplumun üzerlerine yükledikleri bu sorumlulukları yerine getirmeye başladıklarında kadın gözüyle bakılır. Yaşantılarına da yansıyan bu durum gereğince kadın gibi giyiniyorlar. En çok merak edilen durumlardan birisi ise cinsel yaşamları. Tamamen kadın rolünü üstlendikleri için kadınlarla ilişkiye girmeleri uygun bulunmaz. Çünkü toplumda iki kadının birlikte olmasıyla aynı anlamda geleceğinden dolayı hoş karşılanmaz.

Toplum içerisinde kadın gibi giyinen, kadın gibi konuşan ve ona göre hareket eden bu bireylerin yaşadıkları hayattan ve kendilerine biçilen bu görevden son derece memnun oldukları görülmektedir. Toplumda yaşanan ilginç adetler bununla bitmiyor. Genelde toplum içerisinde ilk cinsel birlikteliğini yaşayacak olan genç erkeklerin ilişkilerini kadın rolü biçilmiş bu erkeklerle yaşadıkları görülür. Dünya üzerindeki pek çok toplumda bu durum son derece sakıncalı ve yanlış görünmesine rağmen Samoa toplumu için bu durum son derece normaldir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*