Bizimle iletişime geç
Sosyal İnsan

Sosyal İnsan

Gırnatacı romanı müzikal oluyor

Kültür Sanat

Gırnatacı romanı müzikal oluyor

Ercüment Cengiz’ın ‘Gırnatacı’ isimli romanı, yurt dışında müzikale uyarlanıyor.

Gırnatacı romanı müzikal oluyor

Türkiye için bir ilk niteliğinde olan, bir Türk romanı ilk kez müzikale uyarlanarak yurt dışında sahnelenecek. Kanada Hükümeti (Canada Councel For Arts) desteği ile iki ülke arasında bir kültür köprüsü kurulması amacıyla, bağımsız “Theatr Why Not” tiyatro topluluğu ve Nedim Saban yönetiminde “Tiyatro Kare” işbirliğiyle, Ercüment Cengiz’in Everest Yayınları’ndan çıkan “Gırnatacı” romanı müzikale uyarlanıyor.

Kanadalı yönetmen Guillermo Verdecchia’nın sahneye uyarlayacağı oyunda Kanadalı ve Türk oyuncular bir araya gelecek. Müzikler projenin kültürlerarası temasına uygun olarak hazırlanıyor. 9 Kasım gecesi Toronto’da okuma provası sergilenecek oyunun ‘Gırnatacı’ romanındaki Türkiye sahneleri Flashback olarak gölge oyunu tekniğiyle izleyiciye sunulacak.

”Why Not/Tiyatro Kare” işbirliğiyle, romanın derdi, öyküsü, karakterleri, evrensel, kültürlerarası teması ve müziği nedeniyle uzun vadede romanın bölümlerinin de geçtiği Chicago başta olmak üzere farklı ülkelerde, farklı kentlerde ve Türkiye’de Türk sanatçıların katılımıyla sahnelenecek.

Muğla Marmaris'te yat bakım ve kaptanlığı ile uğraşıyorum. Aynı zamanda profesyonel anlamda çeşitli platformlarda editörlükte bulundum. Tarafsız habercilik anlayışı ile sizlere içerik kapsamımız dahilinde haberleri ulaştırmaya çalışacağım.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kültür Sanat

Yukarı