Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: 5 Yıl İçinde Turist Sayısını Arttıracağız

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) tarafından düzenlenen turizm temsilcileri buluşmasına katılım gösterdi. Bakan Ersoy, “5 yıl içinde turist sayısını da arttıracağız. Hem turist sayısını arttırmaya devam edeceğiz, hem de gelirimizi bin dolara getireceğiz. Çok iddialı bir hedeftir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Turizmcilere çeşitli uyarılarda da bulunan Bakan Ersoy, “Kışın peynir ekmek fiyatına otel satıyorsunuz. Olmaz o şekilde.” diyerek fiyatları arttırmalarına yönünde uyarı yaptı.

Sezon Beklentilerin Üzerindeydi

2018 yılına dair sayısal verileri oldukça iyi bulduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy, geçen sezonun beklentilerden daha üst geçtiğini ifade etti. 2019 yılı verilerinin de oldukça çarpıcı ve güzel olduğunu bildiren Ersoy, “Rakamlar ciddi yükselişte. Bu gidişte 2018’deki benzer büyümeyi 2019’da da yakalayacağız gibi duruyor. Bu hızlı büyümeler devam edecekse bizim için önemli konu büyümeden kaynaklanacak kapasite sorunlarını karşılayabilmek.” açıklamasında bulundu.

Antalya’ya geldiğinde Antalya Havalimanı’nı da ziyaret ettiğini belirten Ersoy, “TAV artık yeni işletmeci olarak devreye girdi. Şanslıyız aslında çünkü TAV çok profesyonel bir havalimanı işletmecisi. Olası kapasite sorunlarını dikkate alarak yatırıma başlamış. 2019 yılındaki olası, şuan ki rakamlarla da kendini ciddi şekilde hissettiren. Özellikle personel sayısıyla ilgili yüzde 30 civarında artış var. Bu çok iyi bir olay. Muhtemelen biz 2019 yaz sezonunda havalimanında ciddi bir sorun yaşamayacağız. Olası olumsuzluklarla karşı havalimanımız tedbirli olacak.” dedi.

“Peynir Ekmek Fiyatına Otel Veriyorsunuz”

AKTOB tarafından düzenlenen turizm temsilcileri buluşmasına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, burada yaptığı uyarılarla otelcilerin dikkatini çekti. Otel sahibi olmanın çok fazla yatak kapasitesine sahip olmakla bağlantısı olmadığını vurgulayan Ersoy şöyle konuştu:

“İşimizi doğru yapmak, başarı getirir. Çok fazla yatağının olması sizi çok başarılı turizmci yapmaz. Turizmi doğru yapıyor olmanız lazım, nitelikli turizme dikkat ederek davranmanız lazım, söylemesi çok kolay ama yapması meşakkatli ve uzun bir süreç. Bunu başarıyla yapmak için çok detaylı düşünmemiz ve detaylı çalışmanız gerekiyor. 5 yıllık programla bunu başarırsak zor bir işin altından kalkmış olacağız. Hele hele bu hafta baktığınız zaman; mesela şuan ne geliyor, 2019-2020 kış turizmi kontratlarını yapıyorsunuz değil mi? Gerekli cesaretler oluştu sizde ve fiyatlarınızı yükselteceksiniz doğru mu? Bakacağız yanı kontratlarınıza tek tek. Gerçekten fiyatlarınızı bir arttırın. Özellikle kışın peynir ekmek fiyatına otel veriyorsunuz. Olmaz o şekilde. Mutlaka fiyatlarınızı arttırmanız gerekiyor. Ama fiyat arttırmak güzel de fiyat aratırken sadece arttırmakla olmuyor. Mutlaka konseptinize bir şeyler eklemeniz gerekiyor. Sadece fiyat arttırarak bir yere gelemezseniz. Konseptlere ve fiziki ortamınıza bazı ilaveler getirmeniz lazım. Geciktirdiğiniz tadilatlar varsa onları yaptırmanız lazım. Şimdi diyeceksiniz ki, ‘Kazandığım parayı oraya yatırdı’ diyeceksiniz. Hiçbir şey kalmadıysa yatırım yapmış olursunuz.”

“Hedef  Kişi Başı 5 Yıl İçinde Bin Dolara Geleceğiz”

Gelirde artış isteyen otelcilere yönelik olarak yüzde 1’ler ile yapılan hesapların yüzde 50 gelir artışı yapmayacağını söyleyen Ersoy, “Siz, hepimizin konsantre olması gereken 630 dolar civarında olan gelirin nasıl bin dolara getiririz onu düşünmemiz lazım. En hızlı şekilde nasıl getiririz. Zaten biz iddialı hedef koyuyoruz, 5 yıl içinde bin dolara geleceğiz. Turist sayısını da arttıracağız. Hem turist sayısını arttırmaya devam edeceğiz, hem de gelirimizi bin dolara getireceğiz. Çok iddialı bir hedeftir. İmkansız mı? Kesinlikle değil” diyerek otelcilere mutlu haberi vermiş oldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*