‘One Minute’ Üzerinden 10 Sene Geçti? Peki Neler Olmuştu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 sene öncesinde Dünya Ekonomik Forumu’nda sarf etmiş olduğu “Daha da Davos’a Gelmem” sözleri bugün hala konuşulmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olarak görev yaptığı 10 yıl öncesinde Dovas Zirvesi’ndeki “one munite” çıkışı, bugün hala hafızalarda yer ediniyor.

O meşhur günü hatırlayacak olursak, İsviçre’nin Davos kasabasında 29 Ocak 2009 tarihinde Dünya Ekonomik Forumu sebebiyle gerçekleştirilen “Gazze: Ortadoğu’da Barış Modeli” isimli panele dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan da davet edilmişti.

Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra bu panele İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki – Mun da iştirak etmişti.

Erdoğan, O Gün Tepkisini Geciktirmeden Ortaya Koymuştu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, panelde Şimon Peres’in Gazze’de gerçekleştirmiş olduğu saldırılarını meşru kılmaya çalışan konuşmaları ve diplomatik sınırları ihlal eden tavırlar sergileyen moderatör Washington Post yazarı David Ignatius’ın bu tutumları karşısında gerekli tepkisini ortaya koymuştu.

Dönemin Başbakan’ının Sesini Kesmeye Çalıştılar…

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in gerek Türkiye, gerekse Filistin’e ilişkin suçlamalarına yanıt vermek isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasına kesilmeye çalışılmış, Erdoğan ise David Ignatius’a dönerek “one minute” çıkışında bulunmuştu. Bu şekilde kendisine müdahale edilmemesi konusunda da sert bir tepki göstermişti.

Siz Öldürmeyi İyi Bilirsiniz…

Hatırladığımız üzere dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Şimon Peres’e sesini yükselterek hitap etmiş ve sesinin kendisinden fazla çıkmasının bir suçluluk psikolojisi gereği olduğunu, öldürmeye gelince de, kendilerinin öldürmeyi iyi bildiğini söylemişti. Plajlardaki çocukların nasıl öldürüldüğünü, onları nasıl vurduklarını iyi bildiğini dile getirmişti.

Panelde kendilerine gösterilen çifte standart için de oldukça tepkili olan Erdoğan, “Davos benim için bitmiştir, daha da Davos’a gelmem!” sözlerinin ardından oturumu terk etmişti. O gün, o panelde Erdoğan’ın almış olduğu alkışlar ve göstermiş olduğu o tepki, bugün hala yankılarını sürdürüyor.

Aradan 10 yıl geçmesine rağmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “one minute” çıkışı, hala gündemde yer edinebiliyor. Zirveyi terk etmesinin akabinde Türkiye’ye dönen Erdoğan’ın bu tepkisi, oldukça uzun bir süre gerek yerli, gerekse yabancı medyada büyük yankı uyandırmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 10 Yıldır Davos’a Uğramadı

Bu sene 49’uncusu düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’na Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile beraber Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan katılım sağlarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan o günden bu yana Dovas’a adımını atmadı.

Siyonizm ve İsrail karşıtı olması ile tanınan Amerikalı Haham Yisroel Dovid Weiss bazı önemli basın kuruluşlarına vermiş olduğu demeçlerde, Erdoğan’ın o gün göstermiş olduğu tepki ile alakalı olarak “o gün hepimiz rahat bir nefes almıştık” demişti. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Filistin’e karşı vermiş olduğu desteği hayranlıkla takdir ettiklerini dile getirmiş ve onun sayesinde Filistin probleminin çözülebileceğini ifade etmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*