Rasim Öztekin: Erkeğin Yaşadıkları Komediye Daha Müsait

Önümüzdeki Eylül ayında yeni filmiyle sinemaseverlerle buluşacak olan Rasim Öztekin, Posta gazetesine röportaj verdi. Eylül ayında vizyona girecek olan filmi “Dijital Esaret” hakkında bilgiler veren ve günümüz sinema-tiyatro dünyası hakkında yorumlarda bulunan Öztekin’in komedi türünde yapmış olduğu kadın-erkek yorumu dikkatleri üzerine çekti.

Vizyona girecek olan filmiyle ilgili olarak büyük bir heyecan yaşadığını ifade eden usta oyuncu Rasim Öztekin, “Dünyada kadın komedyen çok yoktur. Tanınmış komedyenlerin hepsi erkektir. Bu sadece bizim topluma mahsus bir şey değil” ifadelerini kullanınca, dikkatleri üzerine çekti.

Röportaj Rasim Öztekin ile Posta gazetesinden Alev Gürsoy Cimin arasında gerçekleşti.

Dijital Esaret’in Konusu

Posta gazetesinden Alev Gürsoy Cimin ile arasında geçen röportajda düşüncelerini aktaran ünlü oyuncu, kendisine yöneltilen soruların tamamını cevapladı. Cimin tarafından sorulan “Yeni filminizin ismi ve konusu nedir?” sorusuna karşılık Öztekin:

“Dijital Esaret. Değişik bir konusu var. Dünyada ilk defa işlendi. Zaman kavramı yok. Ama bir dönem sonra sanal suçlar oluşmaya başlayacak. Sanal suçlardan mahkum olmuş kişileri rehabilite etmek için kurulan bir yer düşünün. Hem güleceksiniz hem mesaj alacaksınız. Eylül gibi vizyona girecek. Sanal dünya çıktığından beri insanlar insanlığını unuttu. Çocuklar çelik çomak oyununu bile bilmiyorlar.” şeklinde cevap verdi.

“Ben yapımcı değil, oyuncuyum.”

Son zamanlarda sinema ve tiyatro dünyasında yaşanan “patlamış mısır ve bilet” tartışmasıyla ilgili olarak sorular da soran Alev Gürsoy Cimin, “Patlamış mısır-bilet tartışmasına nasıl bakıyorsunuz?” şeklinde usta oyuncuya soru yöneltti. Ünlü oyuncu bu soruyu şu şekilde cevapladı:

“Neyin kavgasını yaptıklarını anlamadım. Biri “Patlamış mısırla beraber bilet verelim” diyor, öteki “Hayır patlamış mısıra vereceğine bana ver” diyor. Ben yapımcı değil, oyuncuyum. Yapımcıya karşıyım ben. İşçi ve işveren ilişkisi gibi… Çok suni bir kavga, resmen kayıkçı kavgası!”

“Ağlanacak şeye herkes ağlar.”

Günümüz Türkiye’sinde komedinin zorlaştığını düşünen birçok oyuncu bulunuyor. Bu durumu dikkate alarak Öztekin’in düşüncelerini merak eden Alev Gürsoy Cimin oyuncuya “Bugünün Türkiye’sinde insanları güldürmekte zorlanıyor musunuz?” sorusunu sordu. Usta oyuncu Rasim Öztekin, “Hiç kolay olmuyor. Tabii zor. Güldürmek zaten normal şartlarda da zordur. Ama dram düzdür. Ağlanacak şeye herkes ağlar. Komedinin bir matematiği var, zaten zordur” diyerek bu soruyu cevapladı.

“Erkeğin yaşadıkları komediye daha müsait”

Türkiye’de yaşanan kadın erkek egemenliği ile ilgili olarak Rasim Öztekin’in fikirlerini merak eden Posta gazetesinden Alev Gürsoy Cimin’in “Erkek egemenliği komedide de var. Kadın komedyen neden az?” sorusuna karşılık Öztekin:

“Kadınlar çok eğitimli, çok zeki, çok ama çok başarılı ama komedi olayı biraz farklı. Dünyada da kadın komedyen çok yoktur. Tanınmış komedyenlerin hepsi erkektir. Bu sadece bizim topluma mahsus bir şey değil. Normal hayatta da zaten komik olan erkektir. Kadının sarhoşluğu da insana itici gelir. Ama erkeğin sarhoşluğu komiktir. ‘Kıro’ bir erkek komiktir ama ‘kıro’ bir kadın komik değildir. Komik olaylar hep erkeklere mal edilmiştir. Erkeğin yaşadıkları komediye daha müsaittir.” şeklinde cevap verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*