TRT’ye ‘Fethullan Gülen’ cezası

TRT'ye 'Fethullan Gülen' cezası

22 Haziran 2018’deki yayınında saat 23.15’te TRT Diyanet’te ekranlara gelen Tasavvuf Musikisi isimli programda yer verilen ‘Bulanlar Hakkı Buldu’ isimli ilahi’de terör örgütü lideri Fethullah Gülen’in adının ekrana getirilmesi bir skandal yaşanmasına neden oldu.

RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşçı’nın bu skandalı gündeme getirmesi sonrasında 1 kişinin görevine son verilmesi ile sonlanan süreç TRT’nin başını ağrıttı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesine bağlanan TRT, RTÜK’ten ceza aldı.

Skandal cezasız kalmadı

Şikayet üzerine yayını inceleyen RTÜK yetkilileri, TRT’nin savunmasını vermesi için 3 Ağustos’ta kanala tebligat gönderdi. TRT Genel Müdürlüğü 3 Ağustos’ta gönderdiği savunmasında, TRT Diyanet kanalının, TRT ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokol uyarınca yayın yaptığı ve sözkonusu programın da Diyanet tarafından hazırlandığını anımsattı ve “Protokol hükümlerine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yaptırılan ve kendileri tarafından denetlenmesi gereken” diyerek sorumluluğun kendilerinde olmadığını belirtti.

Bu savunmaya karşın üst kurul, “Terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet edecek sonuçlar doğuracak şekilde sunamaz” kapsamında ceza kesti. TRT’e uygulanan bu ceza kimi kesimlerce de yetersiz bulundu. Öyle ki bu skandala bir başka özel kanal imza atsaydı, yayın lisans hakkının elinden alınmasına kadar gidebileceği irdelendi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*