Venezuela’da Neler Oluyor? Ülke Darbenin Eşiğinde!

Venezula’da son zamanlarda ciddi bir siyasi krizin yaşandığı biliniyor. Her gün dünya gündeminin dilinde olan bu sürecin nasıl sonlanacağı merak konusu oldu. Başka ülkeler tarafından yapılan müdahaleler ve verilen akıllara Venezuela hükümeti sert bir dille karşı çıkarken her geçen gün ülkedeki gerginliğin biraz daha yükseldiği görülüyor. Son olarak Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro başkan olmuştu. Ancak başkanlığının ikinci döneminde beklenmedik gelişmeler meydana geldi. Ülke içerisinde yaşanan anlaşmazlıklar ve ortaya çıkan isteklere gerekli yanıtların verilmemesi sonucunda bir grup düşük rütbeli asker harekete geçti.

Ülkede başlatılan siyasi bir hareketlenme kısa süre sonra büyük bir hareket haline dönüştü. Ancak ordu tarafından sahiplenilen bu siyasi hareket kısa süre sonra hükümetin başlattığı çalışmalarla birlikte son buldu. Askeri darbe girişimi böylece başarıya ulaşamadan son bulmuş oldu. Ancak sorunlar bununla bitmedi. Darbe girişiminin sonlandırılmasının ardından ülkede bir siyasi kriz patlak verdi. Yönetime karşı olan binlerce kişi bu kriz ortamını fırsat bilerek seslerini çıkarmaya başladılar. Ülkenin başkenti olan Karakas’ta sokağa dökülen vatandaşlar taşkınlık çıkarmaya başladılar.

Ülkede Halk Ayaklandı

Bir süre önce ortaya çıkan siyasi karmaşa ortamında çoğunluğunun muhalefet tarafından meydana geldiği Venezuela Ulusal Meclisi yürütme yetkisinin tamamen kendilerine geçtiğini açıklamıştı. Bu durum karışık siyasi ortamın daha fazla karışmasına sebep oldu. Bir yandan bir destek Amerika Birleşik Devletleri’nden geldi. Maduro hükümeti karşıtlarına ve Ulusal Meclis’e karşı sonuna kadar destek vereceklerini açıklamaları ortalığın kızışmasına neden oldu.

Muhalefet destekçilerinden ve yetkililerinden bir süre önce geçiş hükümetinin kurulması için çağrı gelmişti. Hatta bu çağrının desteklenmesi için ülkede bazı protestolar düzenlendi. Ancak Kurucu Meclis Başkanı Diosdado tarafından geçiş hükümeti çağrısına çok gelmeden yanıt geldi. Açıklamalarında ‘Ülkede tek geçiş sosyalizm sayesinde gerçekleşebilir. Bunun dışında yapılacak herhangi bir çalışmaya karşıyız’ ifadelerine yer verdi.

Yeni Bir Darbe Olur Mu?

Maduro hükümetinin bu süreç içerisinde son derece zor durumda kaldığı belirlendi. Daha önce elinde kalan tek gücün askeri güç ve silahlar olduğu ancak yaşanan darbe girişimi ile birlikte bu gücünü de kaybetmeye başladığı değerlendiriliyor. Ülkede gergin bekleyiş devam ediyor. Bir kesim askeri gücün yeniden ön plana çıkarak darbeyi gerçekleştireceğini düşünüyor. Ancak Ulusal Meclis yetkilileri tarafından bu konuda yapılan açıklamalarda darbenin söz konusu bile olmadığı konuşuluyor.

Askerlerin bir anlık yükselişinin kesinlikle darbe ile aynı anlama gelmediğini savunan bir kesim açıklamalarında ‘Darbe kesinlikle söz konusu bir durum değil. Bu konuda daha fazla taşkınlık çıkmadan askerlere gerekli çağrıları yapıyoruz. Onları demokrasiyi ve anayasayı korumaya davet ediyoruz.’ ifadeleri kullanıldı. Yapılan bu açıklamalarda bir anlamda darbe çağrısı olarak değerlendirildi. Muhalefetin ordu ile iş birliği yaparak ortalığı karıştırdığı savunuluyor. Ülkede hala tam bir düzen sağlanmış değil.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*