46 yıldır faaliyette olan Anka Haber Ajansı kepenk kapattı

46 yıldır faaliyette olan Anka Haber Ajansı kepenk kapattı

Sektöre kazandırdığı ve yetiştirdiği çok sayıda gazeteci ile, Türk haberciliğinin önemli kuruluşlarından biri olan Anka Haber Ajansı, 6 Kasım 2018 itibari ile faaliyetlerine son verdi.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın duyurduğu gelişme, “1972 yılından bu yana aralıksız yayın yapan Anka Haber Ajansı, bugün (6 Kasım 2018) itibariyle kapandı. Bu akşam son kez haber geçildi. Basın tarihi açısından kara bir gün daha…” sözleri ile sosyal medyadan paylaşıldı.

Ajans yıllar sonra kapandı

Altan Öymen’in 1972 yılında kurduğu Anka Haber Ajansı, Öymen’in siyasete girmesi sonrasında yerine Müşerref Hekimoğlu gelmiş, anonim şirket olması ile çalışanların da yönetimde söz sahibi olduğu radikal bir değişime gidilmişti.

ANKA’nın Yönetim Kurulu, ANKA Anonim Şirketi’nin pay sahipleri ile belli birimlerin yöneticilerinden oluştu. Hekimoğlu’nun vefatından sonra ANKA’nın yönetimini bir süre Nazif Ekzen yürüttü. 2006 yılı başından itibaren de Veli Özdemir ve Nuri Sefa Erdem yönetimi üstlendi.

ANKA’da yetişen isimlerden bazıları ise Uğur Mumcu, Nuri Çolakoğlu, Zafer Mutlu, Hasan Cemal, Sevgi Soysal, Osman Arolat, Ali Polat, Derya Sazak, Vahap Munyar, Örsan Öymen, Abbas Güçlü, Teoman Erel, Uluç Gürkan, Yalçın Küçük, Adem Yavuz, Hikmet Bila, İsmet Solak, Füsun Özbilgen, Yazgülü Aldoğan, Yasemin Çongar, Cevat Taylan, Ahmet Tan, Kuvvet Başarır, Gül Önet, Nursel Dilek, Ragıp Erten, Oktay Kurtböke, Dinç Tayanç, Jülide Gülizar, Ayşegül Dora, Varlık Özmenek, Metin Aksoy, Ahmet Kahraman, Vecdi Seviğ, Veli Özdemir, Mümtaz İdil, Alaattin Aktaş, Rahmi Yıldırım ve Ahmet Abakay.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*