Adalet Ağaoğlu ödülünü teslim aldı

Adalet Ağaoğlu ödülünü teslim aldı

Eylül ayında gerçekleşen ödül töreninde 11’ncisi düzenlenen ödül töreninde ‘Erdal Öz Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Adalet Ağaoğlu, ödülünü bizzat kendisi teslim aldı.

Dada Kabarett’te gerçekleşen ödül töreni’nde açılış konuşmasını yapan Can Yayınları’nın sahibi Can Öz, içinde bulundukları dönemin sıkıntılı olduğunu belirterek, “Olumsuz havanın işi zorlaştıran şöyle bir boyutu var; her birimiz, kendi hayatımızda vicdan muhasebesi yapıyoruz. Bu sonu gelmeyen bir sarmal olarak, hepimizin kaderi. Bu bitmeyecek. Aslında yakamıza yapışacak. Bu vicdan muhasebesi süresince, en yakınımızdaki ve en kıymet verdiğimiz insanlara sıkı sıkıya sarılmak. Bugün Erdal Öz Edebiyat Ödül töreninde kıymetli bir kalabalığın toplanmış olmasını çok önemli buluyorum” açıklamasında bulundu.

Ödül töreninin bu yılki seçici kurul başkanlığını yürüten Handan İnci, bu yıl kuruma veda edeceği için üzüntü içerisinde olduğunu, ancak ödülü Adalet Ağaoğlu’na verme şansı yakaladığı içinde gurur duyduğunu söyledi.

Usta kalem Adalet Ağaoğlu, ödülü alırken yapığı konuşmada yazar Cevdet Kudret’i hatırladığını belirterek, “Cevdet Kudret 75 yaşında hastanede tedavi altındayken eşi ona gelir ve der ki, ‘Cevdet Edebiyat dergileri senden bahsediyor.’ Cevdet Kudret edebiyat öğretmeni olarak anılan birisiydi. Sonrasında hastaneden evine taburcu olduğunda ise ona ödül verilmek istendiğinde, kabul ediyor. Ödül törenine gidiyor, karşısında birkaç basın üyesi var. Bakıyor, hafifçe başını öne eğiyor. Elini masaya vurarak, “Affedersiniz yaşıyorum” diyor. Ödülü aldığımda ilk aklıma gelen bu oldu. Demek ki, ben artık, ‘Affedersiniz yaşıyorum’ demek zorunda değilim diye düşündüm. Sevinmeye başladım” dedi ve teşekkür etti.

Can Öz, Erdal Öz Edebiyat Ödülü Derneği’nin kurulacağını müjdeledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*