Bir Küçük Öykü, Kore dizilerinin hangi tarafında?

Bir Küçük Öykü, Kore dizilerinin hangi tarafında?

DİZİ KRİTİĞİ / ANALİZİ

Kore dizilerine olan ilgi ile birlikte, iyi kurgulanan senaryoya da sahip olduklarını fark eden yapımcıların başında da ünlü yapımcı Fatih Aksoy/Medyapım geliyor. Bugüne kadar Türk televizyonlarına 10’larca uyarlama dizi kazandıran Aksoy’un ilk tercihleri Kore ve Japon dizileri oluyor.

Tek sorun seçilen dizini ömrü uzun olmadı ise bizde de çok uzun sürememesi, çünkü senaryo bir yerden sonra tıkanıyor. Bunun en iyi örneklerinden biri de Star ekranlarına taşıdığı Anne dizisi. Orjinali 11 bölüm olan dizi bizde 33. bölüme kadar sürdürülebildi, sebebi ise reyting değildi çünkü reytinglerde de oldukça başarılıydı. Senaryo bir yerde tıkandı ve açılmadı.

Geçtiğimiz sezonda Bizim Hikaye, Kadın gibi uyarlama diziler ile büyük başarı elde eden yapımlara imza atan Medyapım, bu sezonda neredeyse tüm kanallara uyarlama dizi hazırlıyor, bunlardan biride Maral’dan sonra ki ilk ciddi dizi projesine imza atan TV 8. Bu dizi için seçilen oyuncular ise oldukça kariyerli ve önemli isimler.

Senaryoya güvendiklerinden midir, Acun Ilıcalı’nın yaş tahtaya basmayacağına inandıklarından mıdır bilinmez ancak Leyla Lydia Tuğutlu, Buğra Gülsoy ve Beren Gökyıldız, Bir Küçük Hikaye dizisi ile TV 8’de ekranlarda olacak.

Mesut Yar’ın dizi ile ilgili merak ettiği konu bizim de kafamızda ki sorulardan biri. Biz ekranlarımızda başarılı bir örneğine denk gelmedik ama orjinal Kore yapımları arasında kahkaha attıran dizilerde var. Biz ise genelde ağlatanlarına tanıklık ettik ki bunun en büyük sebebi Fatih Aksoy’un Türk milletinin izleme alışkanlığının şifresini çözmüş olması. Türk izleyicisi acılı, yaralı, şiddetli, hüzünlü yapımlardan duygusal yapısı gereği çok etkilenir.

Bizim kanaatimiz, Fatih Aksoy’un da Acun Ilıcalı’nın da tercihini hüzünlendiren bir senaryodan yana kullanacağı. Zaten Jet Sosyete’yi transfer ederek komedi kontenjanını doldurdu. Topu topu 2 dizi yayınlayacak, neden ikincisi de güldürsün ki?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*