Eşcinselleri Terapiyle Heteroseksüel Yaptı! Sonra Gay Olduğunu Açıkladı!

Günümüzde kişilerin hak ve özgürlüklerine yönelik çalışmaların artmasına rağmen hala cinsel tercihlerin büyük bir tabu olarak görüldüğü biliniyor. Kişilerin cinsel yaşamları ve tercihleri günümüzde pek çok kesim tarafından çeşitli yönleriyle ele alınarak eleştiriliyor. Ancak kimsenin hakkını gasp etmeden, kimseye rahatsızlık vermeden sadece kendi cinsel tercihlerini yaşamak için çabalayan büyük bir kesiminde olduğu aşikar. Pek çok değişime maruz kaldığımız şu günlerce cinsel yaşam hakkındaki tabularında yıkıldığı ülkeler var elbette. Dünya üzerinde eşcinsel evliliklere izin veren ve legal bir durum olarak karşılayan ülkelerde cinsel tercihler rahatlıkla yaşanıyor. Hatta imkanı olan eşcinsellerin büyük bir kısmı daha rahat ve tepkisiz bir yaşam için bu ülkeleri tercih ediyorlar.

Günümüzde eşcinselliği bir hastalık olarak gören ve bu durumun tedavi edileceğine inananlar olduğu gibi bunun gayet sağlıklı bir durum olduğu ve tamamen tercih meselesi olduğunu kabul edenler de var. Tabuları olan ve kesinlikle başka fikirleri kabul etmek istemeyen kesim genelde eşcinsellerin tedavi altına alınmasını, toplumdan soyutlanmalarını ve hatta psikolojik anlamda yoğun bir tedaviye tabi tutulmalarını bekliyorlar. Bu kesime destek veren klinik ve örgütlerin olduğunu da unutmamak gerekiyor..

Eşcinseller Karşıtı Örgüt Kurmuşlar

Bu fikre sahip olan kişilerin birleşmesinin ardından çeşitli ‘eşcinsel iyileştirme terapileri’ ya da ‘eşcinsellik dönüştürme terapisi’ adı altında gruplar kurulmuş. Kulağa son derece şaşırtıcı gelen bu gruplar aktif olarak hizmet veriyorlar. Başka fikirlere ve yaşamlara saygı duyulmaması sonrasında eşcinselliği ciddi bir hastalık olarak görüp kişileri tedaviye ikna etmeye çalışanlar bulunuyor.

Eşcinselleri Dönüştürüp Eşcinsel Olduğunu Açıkladı

Son zamanlarda dünya gündemini meşgul eden yeni bir olay yaşandı. Eski Mormonlardan olan ve kendi çalışmaları sonrasında ciddi bir kitleye ulaştıktan sonra ‘eşcinsel iyileştirme terapisi’ ve ‘eşcinsellik dönüştürme’ terapisi adı altında çalışmalar yapan David Matheson açıklamalarıyla herkesi şaşırttı. Eşcinsel olan kişilerin hasta olduğunu ve tedavileri ile pek çok kişiye yardımcı olduğunu söyleyen David Matheson yıllar sonra çok tartışılacak bir itirafta bulundu.

ABD’de yaşanan olay daha büyük bir şaşkınlığa neden oldu. Genel olarak özgürlükler ülkesi olarak bilinen ABD’nin kişilerin cinsel tercihlerine karışmadığı biliniyor. Ayrıca eşcinsellik terapileri adı altında sahte ve insanları sömüren hizmetlerin verilmesi yasak. Böyle bir durumda gerekli cezai işlemler uygulanıyor. Ancak Mormon’lar arasında bu tür uygulamalar günümüzde hala yaygın olduğu için çeşitli şekillerde işlemler yapılıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Exodus International isimli bir ‘eşcinsel dönüştürme örgütü’ kurulmuştu. Bu örgütün başkanı olarak bilinen ve pek çok başarılı çalışma yaptıklarını iddia eden Alan Chambers çok ilginç bir açıklama yaptı. 2013 yılında bunca çalışmaya ve örgüt desteğine rağmen eşcinsel olduğunu itiraf etti. Yine başka bir örnek vermek gerekirse John Paulk isimli kişinin de yaptığı eşcinsel dönüştürme çalışmalarına rağmen bir eşcinsel barında görüntülenmesi çok konuşulmuştu. Ardından eşcinsel olduğunu itiraf ederek LGBT topluluğundan özür dilemişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*