Haksız Fiyat Artışlarının Denetlenmesinde Halkın Desteği Büyük!

Haksız fiyat artışlarının belirlenmesi adına faaliyetlerini sürdüren HFA Mobil Uygulaması, neredeyse 56 bin tüketici tarafından cep telefonlarına yüklenirken, tüketiciler tarafından şimdiye dek 7 bin 348 adet müracaat alındı.

Ticaret Bakanlığı tarafından haksız fiyat artışı yapanların tespit edilmesine ile alakalı olarak geliştirilen Haksız Fiyat Artışı Mobil Uygulaması, bugüne kadar 56 bin tüketicinin cep telefonlarına yüklenirken, bu uygulama sayesinde yaklaşık olarak 7 bin 348 kişi tarafından başvuru yapıldı.

2018 yılının Ağustos ayında Türkiye’nin finansal saldırılara maruz kalması sebebiyle dövizde yaşanan hareketlilikleri fırsat bilerek aşırı kar elde edebilmek amacıyla haksız fiyat artışı yapan işletme sahiplerine, gerek tüketiciler tarafından, gerekse kamu kuruluşları tarafından göz açtırılmıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TOBB Ekonomi Şurası’nda vurgulamış olduğu kur ve enflasyonda meydana gelen orantısız hareketliliğin fırsat bilinmesiyle yapılan aşırı fiyat artışlarına karşı mücadele aralıksız olarak devam ediyor.

ALO 175 Hattı’na 62 Bin Şikayet Geldi

Konu ile alakalı olarak elde edilen bilgilere göre, fiyat artışlarının oldukça yaygın bir hale geldiği 30 Ağustos ile 23 Ocak tarihleri arasında, Ticaret Bakanlığına bağlı olan ALO 175 Tüketici Danışma Hattı’na 62 bin 318 telefon geldi.

Bu tarihten itibaren gelen telefonların sayısı, izleyen günlerde biraz daha düşüş gösterirken, 1 ve 20 Ocak tarihleri arasında bir günde yaklaşık olarak 70 başvuru seviyesine düşülmüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konu ile alakalı yapmış olduğu uyarılarının ardından tüketici tayfası tekrar çalışmalara başlayarak günlük rakamı yaklaşık 179’a kadar yükseltti.

Tüketici, Fırsatçılar Üzerindeki Baskıyı Artırıyor!

Hükümet tarafından gerçekleştirilen denetimler ve takipler tüketicilere bu doğrultuda cesaret verirken, en büyük denetim mekanizması olarak değerlendirilen tüketiciler ise şu dönemde fırsatçılar üzerindeki baskıyı oldukça artırıyor.

Tüketiciler HFA Üzerinden Fotoğraf Yükleyip Şikayet Edebiliyor

Bunların yanı sıra Ticaret Bakanlığı tarafından geçtiğimiz aylarda hayata geçirmiş olduğu Haksız Fiyat Artışı Mobil Uygulama sayesinde tüketiciler fiyatı aşırı derece artırılan ürünün fotoğrafını çekerek sisteme yükleyebiliyor. Üstelik ürün ile alakalı firmanın özellikleri ve firmaya yönelik şikayetler bu platform üzerinden kolaylıkla bildirilebiliyor.

Eski sistemde tüketicinin bizzat il müdürlüğüne gitmesi ile alınabilen şikayetler, şimdilerde HFA mobil uygulaması üzerinden kolaylıkla Bakanlığa iletilebiliyor.

ALO 175 Tüketici Danışma Hattı’ndan alınan HFA şikayetleri ile beraber bu uygulama üzerinden totalde 14 bin 471 adet şikayet kayıtlara geçti.

Yapılan şikayetlerin yüzde 55’i gıda ürünlerinde yapılan fahiş fiyat artışları olurken, kalanın yüzde 10’u temizlik, yüzde 9’u ise bebek ürünleri ile alakalı oldu.

En Fazla Şikayet İstanbul’dan Alındı

Öte yandan mobil uygulama ile alınan şikayetler il bazında incelendiğinde, en fazla şikayet 2 bin 423 adet ile İstanbul’dan kaydedildi. Ardından 885 şikayet ile Ankara, 358 şikayet ile İzmir, 320 şikayet ile Bursa geldi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*