Kalem Ucu Oyma Sanatı Yaşam Buluyor

Kalem ucu oyma sanatı, yaşam buluyor. Keskin bir göz ve yaratıcılık gerektiren bu sanatın temsilcisi Nihat Özcan, yapmış olduğu eserlerle ilgili olarak röportaj yaptı. Kalem oyma sanatına 3 yıl önce tesadüfi olarak karşısına çıkan bir fotoğrafla başladığını dile getirdi.

3 yıl önce tamamen tesadüfi olarak başladığı kalem ucu oyma sanatı ile ilgili olarak Özcan:

“Aslında tam zamanlı bir işe sahipken, ailemle birlikte geçirdiğim vakitlerin haricinde, devasa bir üretme dürtüsüne sahip olarak birçok hobiyle ilgileniyordu. Bir noktadan sonra daha özel bir uğraş arayışına girmiş ve şans eseri karşıma çıkan bu sanata dair bir eser fotoğrafıyla hayatım değişmeye başlamıştı. Uzun zaman araştırmalar yaptıktan sonra evimin bir köşesine kurduğum atölye masamda genelde gece yarıları çalışmalar yapmaya başladım. Tasarımlarımda olabildiğince dünya çapında yapılmamış, daha detaylı, farklı bir bakış açısıyla insanların ruhuna dokunan figürler üretmeye çalışıyorum.” açıklamasına bulundu.

Malzemeler Yurtdışından Geliyor

Türkiye’de aradığı ölçülerde kalem bulmakta zorlandığını ifade eden Özcan, kalem ucu oyma sanatı için kullanacağı malzemelerin yüzde 90’ını yurtdışından sipariş ettiğini de belirtti. İthal ürünlerle sanatını gerçekleştirmek zorunda kaldığını söyleyen Özcan:

“Malzemelerin yüzde 90’ını yurtdışından sipariş veriyorum. En küçük çalışma minimum 4-5 saat civarında sürüyor. 3 ay civarında süren çalışmalarım da var. Dünya çapında bu sanata dair bir eğitim bulunmadığı için tek başıma deneme-yanılma yöntemi ile birçok zayiat verdim ama asla pes etmedim, sabır nedir yeniden öğrendim. Bu dönemde sabırlı olmak çok ayrı bir mesele… Sabrı doğru anlamda, doğru dozda kullandığında başarıya ulaşabiliyorsun” ifadelerine yer verdi.

Başlangıçta Bir Hobiydi

Kalem ucu oyma sanatı için başlangıçta sadece hobi olarak yaptığını belirten Özcan, sosyal medya hesaplarından paylaşım yaptığını ve bu paylaşımlardan sonra ticari konuların gündeme geldiğini ifade etti. Özcan ifadelerinde şu cümlelere yer verdi:

“Başlangıçta hobi olarak çalışıyordum fakat sosyal medyada paylaşımlar yaptıktan sonra ticari konular da gündeme gelmeye başladı” diyerek sözlerine devam eden Özcan şunları kaydetti: “Özel sipariş çalışmalar, workshop eğitimleri, sergiler ve çeşitli sanatsal etkinliklerde de bulunuyorum. Birden fazla sanatçımıza çeşitli çalışmalar yaptım. Onun haricinde bütün sanatseverlerde ilgi uyandırıyor. ‘Ben yurtdışında görmüştüm Türkiye’de olması harika bir şey’ diyerek ulaşanlar var. Onlara özel çalışmalar yapıyorum.”

Sponsoru Bulunmuyor

Sanat eserlerinin herhangi bir sponsora bağlı olmadığını da belirten Özcan, çok ciddi araştırmalar ve başvuru dönemlerinin olduğunu fakat bu yerlerden olumlu bir dönüş almadığını ifade etti. Özcan sponsorlukla ilgili olarak “Küçük bir iş gibi gözükse de epey büyük projelerim var fakat sponsor bulamadığım için devam edemiyorum” ifadelerine yer verdi ve şöyle devam etti:

“Her şey planladığım gibi giderse ileride bu sanat adı altında bir atölye açmayı planlıyorum” diye konuşan Nihat Özcan, “Çalışmalarımı dünya çapında paylaşımlar halinde devam ettirmek, eğitimler vermek istiyorum. Yolculuğumuz o noktalarda iyiye doğru giderse bunların da gerçekleşmesini planlıyorum.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*