Bizimle iletişime geç
Sosyal İnsan

Sosyal İnsan

Keloğlan Ak Ülke kitabında ki tecavüz hikayesi tepki çekti

Kültür Sanat

Keloğlan Ak Ülke kitabında ki tecavüz hikayesi tepki çekti

Çocuk kitaplarında yer alan skandal hikayelere bir yenisi daha eklendi. Duran Yılmaz’ın ‘Keloğlan Ak Ülke’ isimli kitabında ki istismar hikayesi sosyal medyayı karıştırdı.

Keloğlan Ak Ülke kitabında ki tecavüz hikayesi tepki çekti

Çocuk kitabı olan Keloğlan Ak Ülke’de, kurgu karakter ‘Hızır’ın masal kahramanlarından ‘kız’ karaktere tecavüz edip, kızı korkutma yolu ile bu istismarına devam etmesine yönelik yer alan bölüm tepki toplamaya başladı.

Çocuğun zihinsel gelişimine etkileme potansiyeli olan, hikayenin karakterlerinden genç bir kıza tecavüz edip, onu hamile bırakması, doğacak çocuğu da sokağın ortasına bırakarak, abisinin bulup, kendisine bakması için getirmesine yönelik işlenen kurgu, yazarın ve kitapevi’ne eleştiriler yağmasına neden oldu.

Hızır, baygın kızın üstüne, eğri büğrü dişlerini, çarpık suratını göstere göstere, şaşı gözleriyle baka baka yaklaştı. Baygın kızın ırzını lekeledi. Sonra oturdu, kızın baş ucuna. Onun ayılmasını bekledi. Kız ayılınca da: ‘Bunu ağabeyine söylersen gebe kalırsın’ diyerek birden yok oldu.” şeklinde geçen ve tüyler ürperten yazarın ‘hayal gücü’, “Artık sen benim karım oldun. Karnında bir erkek çocuğu var. Yakında doğacak” sözleri ile de pes! dedirtti.

https://twitter.com/gregorsamsamsi/status/1052946985261654019/

İşte kitaptan ilgili bölümden alıntı:

“Ağabeyi ava gittikten sonra bacısı bulaşıkları yıkadı. Bulaşık suyunu bir yarığı döktü. Masal bu ya, Hızır; o pis surattı, ak sakallı, kocaman kafasıyla bulaşık suyunun döküldüğü yerden çıkmasın mı! Kız, karşısında bu pis suratlı adamı birden görünce bayıldı! Siz, ölen birisi dirildi mi sandınız şimdi? O durmadan dirilen şey, kötülüktür. İyilik, iyi insanlar tarafından yaratılır.

Neyse dönelim Hızır’a. Hızır, baygın kızın üstüne, eğri büğrü dişlerini, çarpık suratını göstere göstere, şaşı gözleriyle baka baka yaklaştı. Baygın kızın ırzını lekeledi. Sonra oturdu, kızın baş ucuna. Onun ayılmasını bekledi. Kız ayılınca da: “Bunu ağabeyine söylersen gebe kalırsın,” diyerek birden yok oldu.

Kız ağabeyine olanları söylese çok iyiydi ya korkusundan söyleyemedi. Hızır da her gün gelerek “Seni ağabeyine söylerim.” diye korkutup onun koynuna giriyordu. Kız, memnun değildi, ama yapabileceği bir şey de yoktu. Bir gün Hızır dedi ki:

“Artık sen benim karım oldun. Karnında bir erkek çocuğu var. Yakında doğacak. O doğunca ağabeyinin avdan döndüğü yola bırakacaksın. Avdan gelirken çocuğu bulacak, kucaklayıp getirecek. “Bacım; al bu çocuğu, bir ninni söyle, ak sütün aksın; emdir, büyütelim. İkiyken üç olalım, diyecek. İşte o zaman sen ‘Götürrrr! İstemem’ diyeceksin”

Muğla Marmaris'te yat bakım ve kaptanlığı ile uğraşıyorum. Aynı zamanda profesyonel anlamda çeşitli platformlarda editörlükte bulundum. Tarafsız habercilik anlayışı ile sizlere içerik kapsamımız dahilinde haberleri ulaştırmaya çalışacağım.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kültür Sanat

Yukarı