KGM’den Sürücülere Uyarı! Canını Seven Yola Çıkmasın!

Karayolları Genel Müdürlüğü kar, don ve tipinin yoğun olduğu şartlarda araç sürücülerinin ve kara yolu ekiplerinin can güvenliği bakımından yola çıkmamaları ve ulaşıma kapalı olan yollara kesinlikle girmemeleri konusunda uyarıda bulundu.

Karayolları Genel Müdürlüğü yapmış olduğu bir açıklama ile kar ve tipini üst safhada olduğu yol şartlarında araç sürücülerinin, kara yolu ekiplerinin seyahat etmekte ısrarcı olmamaları gerektiğini ve ulaşıma kapalı olan yollara da asla girmemelerini dile getirdi.

KGM tarafından yapılan bu açıklamada, ulaşımda kara yolu kullanıcıları için kesin uyarılarda bulunuldu.

KGM bu açıklamalarında karla mücadelenin tüm yurt genelinde aynı yöntemler kullanılarak gerçekleştirildiği ifade edilirken, genel olarak karlı yollara trafik büyüklüğü ve öncelik gibi kriterler göz önünde bulundurularak müdahale edildiği ve buna göre trafik akışının sağlandığı belirtildi.

Öte yandan KGM açıklamalarında, yol genişletme ve tam anlamıyla temizleme çalışmalarının trafik normale döndükten sonra yapıldığına dikkat çekerek, kar yağışı esnasında ya da hemen sonrasında yolun tümüyle siyaha dönmesinin beklenmemesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye genelinde 67 bin kilometreye hizmet eden Karayolları Genel Müdürlüğü gibi bir kamu kuruluşunun beklenmedik hava değişimi nedeniyle meydana gelen buzlanmaya, aynı zamanda ve hemen hemen her noktada müdahale edebilmesinin mümkün olmadığı dile getirildi. Ayrıca yollarda kar ve tipiden ötürü görüş mesafesinin oldukça kısalması halinde, can ve mal kaybının önüne geçilebilmesi adına o yolların kısa bir süre için ulaşıma kapatıldığı bildirildi.

Canını Seven Kapalı Yollara Girmesin!

Karayolları Genel Müdürlüğü yurt geneline hitaben yapmış olduğu bu uyarılarında, kara yolu ekiplerinin bütün çalışmalarına rağmen şiddetli tipi ve kar yağışı ile yolda kalan araçlardan dolayı trafik akışının sağlanması için zaman gerekli olduğunu da belirtti. Dolayısıyla kar ve tipinin oldukça fazla olduğu bölgelerde ve anlarda vatandaşların ve kara yolu ekiplerinin can güvenliğini tehlikeye atmamak adına ulaşımda ısrarcı olmaması gerektiğine vurgu yaptı. Ayrıca geçici bir süre için ulaşıma kapatılan yollara da kesinlikle girilmemesi gerektiğini de vurguladı.

Sürücüler Kış Koşullarında da Tedbiri Elden Bırakmamalı!

Yalnızca kış koşullarına uygun olan araçlar ile yola çıkılması gerektiğini dile getiren KGM, tüm araç sahiplerinin yaz lastiklerini değiştirerek kış lastiklerini takması ve kar zinciri kullanması konusunda da uyardı. Sürücülerin kış mevsiminde yola çıkmadan önce güzergahtaki yol ve hava durumu hakkında bilgi edinmesinin yararlı olacağından bahseden KGM, araçta mutlaka takoz, çekme halatı ve kar zinciri gibi alet – edevatın bulunması gerektiğini belirtti. Olumsuz koşulların göz önünde bulundurularak yakıt deposunun dolu bir halde bulundurulması gerektiğini, yedek gıda ve kıyafet gibi ihtiyaçların da araçta yer alması gerektiğini ifade etti.

Tüm bunların yanı sıra kaza ya da kayma nedeniyle yolda kalan araçlara ulaşılabilmesi adına sürücülerin daha çok sol şeridi boş bırakmaları konusunda da istekte bulunan Karayolları Genel Müdürlüğü, sürücülerin her zamankinden daha dikkatli olmaları, karla mücadele araçları görüldüğünde fazla yaklaşmamaları gerektiği konusunda da uyarıda bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*